TRNAVA. Povolenie spracovania zmeny územného plánu v centrálnej mestskej zóne nepustili trnavskí poslanci do októbrového zastupiteľstva.
Bod, ktorý na žiadosť vedúceho odboru územného rozvoja a koncepcií Tomáša Guniša navrhol na začiatku zasadania zaradiť poslanec Marián Galbavý (Lepšia Trnava), sa týkal umiestnenia polyfunkčného objektu, ktorý plánuje ako súčasť dostavby severnej veže mestského opevnenia vybudovať spoločnosť North Tower.
V priebehu spojeného územného a stavebného konania totiž prišla námietka, že jej umiestnenie pri existujúcej stavbe na Rybníkovej ulici je v rozpore s územným plánom, ktorý uličnú čiaru stanovuje tak, že stavby majú licovať aj s hradobným múrom na Hlbokej.
„Táto z mena je predrokovaná s krajským pamiatkovým úradom. Je to v záujme mesta, chceme, aby oproti existujúcemu územnému plánu bola veža viac ukázaná, nie zahalená výstavbou na Rybníkovej,“ vysvetľoval v pléne Galbavý.
Zmena by mala byť podľa jeho slov napravením nezrovnalostí, ktoré nastali pri konaniach. „Nechceme brzdiť investora, ktorý už severnú vežu buduje,“ dodal poslanec.
Neprešiel
Proti zaradeniu materiálu sa v diskusii vyslovil nielen bývalý primátor a dnes poslanec za KDH Vladimír Butko, ale aj nezávislý poslanec Jozef Klokner či ďalší člen KDH Rastislav Mráz.
„Nepamätám si, že by sa v histórii tohto zastupiteľstva stala taká vec, že by sme sa už po jeho začatí začali baviť o zmene územného plánu bez toho, aby sme k tomu mali akýkoľvek materiál. Som z toho v rozpakoch,“ povedal v pléne Butko.
Klokner bol vo svojich vyjadreniach ešte tvrdší, snahu zaradiť takýto bod na poslednú chvíľu do rokovania označil za maximálne nekorektnú.
„Veľmi mierne poviem, že som zaskočený. Pomaly sa bude stávať tradíciou, že o veciach budeme rokovať v hodine dvanástej bez toho, aby ich predrokovala stavebná komisia,“ nechal sa počuť Klokner.
Poslanci sa nakoniec tiež priklonili v hlasovaní k tomu, že povolenie spracovania zmeny územného plánu mimoriadne nezaradia.
Formálny nesúlad
Tomáš Guniš, ktorý o zaradenie bodu do rokovania zastupiteľstva požiadal, hovorí, že nejde v podstate o žiadnu zmenu v porovnaní so schváleným projektom.
„V tejto podobe, keď je polyfunkčná budova viac odsunutá od Hlbokej ulice, to bolo prerokované a zverejnené, tiež to v tejto podobe prešlo cez pamiatkarov a náš odbor. Až v ďalšom konaní sa objavila táto formálna prekážka,“ vysvetľuje Guniš s tým, že mesto takéto umiestnenie stavby víta, pretože nechá hradbám viac vyniknúť.
Komplikácie môžu podľa neho nastať, ak stavebný úrad stavebné konanie zastaví. „Ak by sa celé konanie zastavilo na tom nesúlade, treba začať celý proces aj s odvolávaním znovu, čo je na šesť až osem mesiacov. Pokiaľ by úrad súhlasil s prerušením konania na 30 až 90 dní, stihli by sme územný plán zmeniť,“ povedal Guniš.
Miroslav Marcián, ktorý za projektom severnej veže stojí, hovorí, že na spustenie celého projektu čakal štyri roky a už ho chce dotiahnuť. Hoci samotnú výstavbu hradobnej veže tieto komplikácie neovplyvnia, nadšený z nich nie je. "Takto pred rokom zastupiteľstvo jednohlasne odsúhlasilo vizuál nášho projektu a ten sa meniť nemá,“ zdôraznil.
Celková dostavba hradieb s vybudovaním všetkých objektov by mala investora vyjsť na viac ako 800-tisíc eur bez DPH. Najnáročnejšia a finančne najnákladnejšia bude práve výstavba veže.
Tá samotná má stáť asi 390-tisíc eur, jej neoddeliteľnou súčasťou je aj želiarsky domček, z ktorého je vstup na vyššie poschodia. Veža bude mať na prízemí sklenenú podlahu, pod ktorou budú nasvietené a odprezentované jej najstaršie časti.