TRNAVA. Prezrieť si priestory Inšpektorátu práce na Bottovej 4 bude môcť verejnosť už v stredu 26. októbra. Spolu s besedou so študentmi, ktorá sa uskutoční o deň skôr v Strednej priemyselnej škole strojníckej v Trnave, ide o súčasť kampane Zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie.
„Pracovná sila Európy starne. Očakáva sa, že do roku 2030 budú v mnohých krajinách zamestnanci vo veku 55 – 64 rokov tvoriť tridsať alebo viac percent z celkovej pracovnej sily,“ informoval Daniel Strečanský, vedúci oddelenia BOZP Inšpektorátu práce Trnava.
Oficiálny vek odchodu do dôchodku sa podľa jeho slov v mnohých členských štátoch zvyšuje, a preto je pravdepodobné, že zamestnanci budú musieť nielen dlhšie pracovať, budú vystavení rizikám pri práci, ale budú musieť čeliť aj meniacemu sa svetu práce.
„V súvislosti so starnúcou pracovnou silou je dôležitejšie viac než kedykoľvek predtým pomôcť ľuďom so zdravotnými problémami, aby zotrvali v práci,“ doplnil Strečanský.
Dôležité je podľa neho prispôsobiť prácu nielen schopnostiam, zručnostiam a zdravotnému stavu jednotlivca, ale tiež ďalším aspektom, akými sú pohlavie, vek, zdravotné postihnutia či postavenie migranta.
„Zamestnanci by mali vedieť, na koho sa môžu obrátiť, keď majú problémy na pracovisku a mali by si osvojiť vhodné pracovné postupy, ktoré im umožnia odísť do dôchodku v dobrom zdravotnom stave,“ povedal Strečanský.
Kampaň Zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie je podľa neho zameraná na zvýšenie informovanosti o tom, aké výhody na pracovisku prináša spolupráca viacerých generácií a tiež na podporu zdravej a produktívnej práce v každom veku.
„Inšpektoráty práce v roku 2016 v rámci tejto kampane vykonávali previerky so zameraním na vytvorenie vhodných pracovných podmienok zohľadňujúcich vyšší vek, ergonómiu, zdravotný stav, stresové faktory či psychosociálnu záťaž,“ uzavrel Strečanský.
Autor: len-ts