PIEŠŤANY. Ešte začiatkom roka dal Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) vyrúbať celú topoľovú aleju, ktorá spája hlavnú cestu s haťou v Drahovciach. Celkovo vyrezali 131 topoľov, na ktoré mali riadny súhlas. Namiesto nich mali vysadiť 150 nových stromov. Časť sa neujala, zvyšok ešte neposadili.
Pri ceste sa neujalo takmer nič
Popri príjazdovej ceste k hati, na ktorú sa dostanete, keď zabočíte z hlavnej cesty medzi Piešťanmi a Drahovcami, vysadili 44 stromčekov, väčšina z nich sa neujala.




Suché pahýle vidno priamo z frekventovanej hlavnej cesty. Priamo na mieste sme zrátali, že viac ako tridsať sa neuchytilo, niektoré sú aj zlomené. Aj tie, ktoré prežili, tiež nevyzerajú príliš „živo". Aj napriek tomu, že je už jeseň.
O náhradnej výsadbe sme informovali aj SVP. Jeho hovorca Pavel Machava nám potvrdil, že asi tretina stromčekov sa neujala. Veci vraj už riešia a po dohode s dodávateľom ju vymenia. „Ďalšia výsadba bude realizovaná v areáli v priebehu jesene a jari a druhová skladba bude zodpovedať podmienkam rozhodnutia," dodal.
Popri ceste vysadili namiesto topoľov mladé lipy. „Keďže lipy potrebujú väčší rozstup, na uvedený úsek sa ich zmestí menej ako bolo predtým topoľov," povedal Machava. Vyše sto drevín vysadili v areáli SVP.
Viac druhov
Aby sa predišlo monotónnosti prostredia, druhová skladba výsadby je pestrejšia ako predtým. Topole nahradia lipy, duby, javory, čerešne, orechy a liesky. Zo súhlasu na výrub, ktoré udelila obec Drahovce, pretože je to v jej katastrálnom území, okrem iného vyplýva, že nové stromy musia vysadiť do jedného roka. A ďalších päť zasa pravidelne zalievať, hlavne počas letných mesiacov.
„Termín ukončenia výsadby bol určený do jedného roka po ukončení výrubu, teda do mája 2017," spresnil Machava. Časť výsadby zrealizoval SVP s vlastnými zamestnancami v areáli hate, väčšiu časť zabezpečila externá firma.
Dôvodom výrubu topoľov bol ich vek a zdravotný stav. Predstavovali riziko pre obyvateľov i prechádzajúce autá. Ide o pomerne využívanú trasu hlavne v letných mesiacoch. Nielen vozidlami, ale i cyklistami či chodcami.
Väčšina zo spílených topoľov mala obvod kmeňa viac ako dva metre, nakoniec ich však nevyužili. Vzhľadom na ich zdravotný stav skončili kmene aj s konármi v štiepke. Výrub a spracovanie zabezpečovala externá firma.