TRNAVA. Trnava má približne 65-tisíc obyvateľov. Tri hliadky na celé mesto sú podľa Ivana Ranušu, zástupcu náčelníka Mestskej polície (MsP) v Trnave, málo.
MsP má celkovo 65 zamestnancov, z toho 9 ľudí zabezpečuje kontrolu spoplatneného parkovania v centre a ďalších 38 slúži v nepretržitej prevádzke. Rozdelení sú do štyroch zmien, ktoré sa striedajú v 12-hodinových službách.
Dvaja sa už k polícii nevrátia
„Momentálny stav komplikuje skutočnosť, že z hliadkových príslušníkov sú štyria dlhodobo práceneschopní a dvaja z nich sa už k hliadkovej činnosti pre nevyhovujúci zdravotný stav pravdepodobne nebudú môcť vrátiť,“ zhrnul Ranuša.
Okrem toho ďalší dvaja majú na jeseň naplánované operácie. Okrem iného, štyria dali tento rok výpoveď, po tom, čo si našli lepšie zamestnanie. „Čo je zlé, odchádzajú najmä mladí ľudia. Zo siedmich, ktorí boli naposledy prijatí, už dali výpoveď štyria. Nahradzovať sa ich snažíme príslušníkmi z iných mestských polícií, ktorí majú záujem u nás pracovať. Takto sme v tomto roku prijali dvoch,“ pokračoval.
Ak od súčasného celkového počtu 38 príslušníkov odrátame štyroch veliteľov zmien, ktorí sú vždy na centrále, ďalej šiestich práceneschopných, vyjde nám číslo 28. Ak ho vydelíme štyrmi zmenami, výsledok je sedem. „Pri siedmich ľuďoch sa dajú postaviť maximálne tri hliadky, pokiaľ sú všetci prítomní v práci,“ podčiarkol Ranuša.
Bezpečnosť ohrozená nie je
Treba však rátať aj s prípadnými dovolenkami, na ktoré má každý z nich nárok 21 dní. „Okrem toho pri pravidelnom striedaní v nepretržitej prevádzke, kde pracovný týždeň má 35 hodín, je nutné vypúšťať každému príslušníkovi jednu až dve zmeny v priebehu každého mesiaca, inak by robili nadčas,“ vysvetlil Ranuša.
Podľa jeho slov, dve alebo tri hliadky na rozlohu Trnavy, počet jej obyvateľov a množstvo úloh, ktoré sa od nich očakávajú, sú skutočne málo. Bezpečnosť obyvateľov ohrozená nie je, sú tu totiž ešte štátni policajti.
„V každom prípade však možno konštatovať, že pri súčasnom počte zamestnancov nedokážeme adekvátne reagovať a uspokojovať spoločenskú objednávku,“ zhrnul.
Posilniť chcú iba hliadky v uliciach
„Z tohto dôvodu je náš návrh, ktorý sa viaže na návrh rozpočtu na budúci rok, stav 75 zamestnancov, pričom počty chceme zvyšovať iba pri hliadkových príslušníkoch v nepretržitej prevádzke,“ potvrdil zástupca náčelníka.
Ak to mestskí poslanci podporia, na každej zmene by bolo k dispozícii až 11 hliadkujúcich policajtov, v uliciach by mohlo v takom prípade operovať až päť hliadok. To je podľa Ranušu dostatočný počet, nie však optimálny.
Zákon vraj o počtoch príslušníkov nehovorí nič. Je to individuálna vec každej samosprávy, ktorá závisí od viacerých faktorov. Ako napríklad veľkosť katastra, počet obyvateľov, turistický ruch či počet stredných a vysokých škôl.
Nových policajtov by chceli motivovať aj nájomnými bytmi
TRNAVA. Ak mestskí poslanci odobria návrh polície, tá môže rozbehnúť výberové konanie. To však nie je vôbec jednoduché, treba ho okrem iného aj správne načasovať.
„Výberové konanie musíme organizovať tak, aby úspešní uchádzači mohli ihneď po nástupe do zamestnania nastúpiť odbornú prípravu príslušníka obecnej polície,“ dodal Ivan Ranuša, zástupca náčelníka polície.
Tá trvá približne 420 hodín, ukončená je skúškou odbornej spôsobilosti. „Kurzy odbornej spôsobilosti sa nedajú robiť hocikde a nezačínajú sa hocikedy, bývajú spravidla dvakrát za rok,“ doplnil. Ak dostanú zelenú, výberové konanie chcú stihnúť tak, aby noví príslušníci nastúpili do kurzu už v marci.
Čo sa týka podmienok pre prijatie, mestskí policajti budú hľadať osoby staršie ako 21 rokov s maturitou. Požadujú bezúhonnosť, telesnú a duševnú spôsobilosť. Samotné výberové konanie bude pozostávať z diktátu, osobného pohovoru, fyzických testov a psychotestov.
Pre prijatie je nutné absolvovať všetky časti prijímacieho konania. „Aby sme uchádzačov motivovali, s vedením mesta budeme rokovať o možnosti získať náborový príspevok a možnosti získať služobný nájomný byt,“ povedal Ranuša.