TRNAVA. Správanie volených zástupcov mesta by mal upraviť etický kódex. Po vzore ďalších miest na Slovensku, akými je napríklad Banská Bystrica, Martin, Rožňava či neďaleké Piešťany, by tak mali mať súbor noriem správania aj trnavskí mestskí poslanci a primátor.
Kódex ide do utorkového zastupiteľstva a poslanci ho budú prijímať na druhý pokus. Dokument, ktorého vypracovanie trvalo rok, sa mal objaviť už na júnovom rokovaní. Nestalo sa tak, podľa poslancov len kopíroval existujúce zákony a chýbalo v ňom to hlavné – „príspevok k budovaniu dôvery medzi komunálnymi predstaviteľmi a obyvateľmi.“
Kódexom sa tak dodatočne zaoberala Komisia na riešenie mandátov a sťažností, ktorá stojí za jeho súčasnou podobou.
Iba pár zmien
Kódex, ktorý sa dostáva pred poslancov po dopracovaní, je takmer totožný s tým pôvodným. Vrátane úvodných a záverečných ustanovení a vymedzení pojmov má pätnásť článkov, ktoré sa zaoberajú jednotlivými oblasťami pôsobenia volených funkcionárov.
Upravuje napríklad volebnú kampaň, spoluprácu s médiami, vzťahy so súčasnými i budúcimi zamestnancami mesta či zverejňovanie rozhodnutí a informácií.
V porovnaní s prvou verziou pribudol medzi etickými princípmi bod, ktorí hovorí o výkone mandátu poslanca: „Poslanec vykonáva svoj mandát osobne, vo svojom mene, zastúpenie inou osobou je neprípustné,“ píše sa v kódexe.
Úpravy sa dočkalo aj ustanovenie, ktoré hovorí o napomáhaní iným voleným predstaviteľom či zamestnancom mesta v dodržiavaní princípov stanovených kódexom. Úplne vypadla časť, namierená na poslancov, ktorí pri ošemetných témach nehlasovali. Vetu, že pri hlasovaní poslanci „neuhýbajú pred svojou zodpovednosťou tým, že sa ľahkovážne zdržia hlasovania, prípadne sa na ňom nezúčastnia,“ už v aktuálnom návrhu nenájdete.
Pozor na ohováranie
Zaujímavé je, že podľa tém, ktorými sa kódex zaoberá by sa mohlo zdať, že najväčším problémom trnavských volených predstaviteľov je ohováranie. To rieši nie jeden, ale rovno dva body kódexu.
K ustanoveniu, že „primátor a poslanci sa nesnažia získať hlasy voličov ohováraním iných kandidátov, využívaním násilia alebo vyhrážania, navádzaním na porušovanie volebných pravidiel alebo výsledkov volieb, prísľubom finančných prostriedkov alebo iných darov, či zvýhodnenia pri výkone svojej budúcej funkcie,“ pribudol ešte jeden, ktorý rieši ohováranie pri výkone verejnej funkcie.
„Primátor a poslanci samosprávy mesta sa pri výkone svojich funkcií zdržiavajú osobných urážok, invektív, zosmiešňovania, ohovárania iných volených predstaviteľov príp. obyvateľov mesta,“ píše sa v upravenom kódexe.