TRNAVA. Približne desaťtisíc eur vyčlenilo mesto Trnava na archeologický výskum pred budovou okresného súdu. Začať sa má podľa hovorcu radnice Pavla Tomašoviča 10. októbra, pri výkopových prácach majú pomáhať väzni, mesto sa chystá využiť aj rámcovú zmluvu so stavebnou spoločnosťou CS.
Najdôležitejšiu úlohu však budú mať archeológovia z Trnavskej univerzity, ktorí musia nájsť a šetrne odhaliť pozostatky stredovekého barbakánu pri zaniknutej Dolnej bráne mestského opevnenia. Jeho pôvodnou úlohou bolo posilniť obrannú funkciu hradieb, po dokončení prác má zatraktívniť vstup do pešej zóny.
Existenciu barbakánu potvrdil v júni tohto roka georadar, už vlani v novembri tu však v zelenom páse archeologická sonda odhalila sedemnásť metrov dlhý tehlový múr. Bližší výskum však vtedy nebol kvôli spevneným plochám a inžinierskym sieťam možný.
Zmeny v doprave budú trvalé
Počas archeologického výskumu presmeruje mesto dopravu od Rázusovej ulice oblúčikom doľava, popred Evanjelický dom. Z jednosmernej cesty sa tak stane obojsmerná, takto by to malo podľa Tomašoviča zostať aj po skončení prác.
„Aj v budúcnosti by táto časť komunikácie mala byť vyhradená pre peších, aby ľudia vstupovali do mesta práve cez historickú dolnú bránu a uvedomovali si prítomnosť hradieb aj na tejto strane námestia,“ povedal Tomašovič.
Činnosť súdu podľa jeho slov budúce dopravné zmeny neovplyvnia, Strelecká ulica zostane otvorená pre občasný prejazd určených vozidiel tak, ako tomu bolo aj doposiaľ. Rovnako by autá mali vedieť prejsť aj z ulice Dolné bašty smerom na Vajanského.
Múriky aj nasvietenie
Archeológmi odhalené časti historických hradieb plánuje mesto po dohode s pamiatkarmi vytiahnuť spod zeme nadstavbou. To, do akej výšky budú nakoniec siahať, má záležať práve od rozhodnutia pamiatkového úradu. Podľa Tomašoviča by to mohlo byť asi osemdesiat centimetrov, aby sa o ne nikto nepotkol, ale aby boli zároveň na mieste dostatočne prítomné.
„Nechceme, aby boli narušené výhľady na pešiu zónu. Určite nebudeme stavať hradobné múry v plnej výške, nech tu nevznikne zbytočne uzavretý priechod. Samotná vizualizáca by mohla byť riešená ľahkou konštrukciou a dosvietená, to už ale nechávame na projektanta,“ povedal Tomašovič.
Podľa jeho slov sa má o projekt budúcej prezentácie barbakánu postarať architekt Pavel Ďurko, ktorý vzišiel zo súťaže. Odovzdať ho má do konca roka spolu s vyčíslením nákladov na samotnú realizáciu, o ich zaradení do rozpočtu následne rozhodnú poslanci.
„Po uskutočnení projektu bude aj na pešej zóne zrejmé, že Trnava má najzachovalejšie stredoveké tehlové opevnenie v strednej Európe. Dnes si totiž návštevníci uvedomia hradby až v iných lokalitách, priamo na Hlavnej ulici ich prítomnosti nič nenasvedčuje,“ povedal Tomašovič s tým, že väčšej pozornosti sa tak dostane aj najstaršiemu stojacemu kostolu v meste, Kostolu sv. Heleny.