Brány a bastióny väznice dostali mená

V Leopoldove si pripomenuli 160. výročie pretvorenia protitureckej pevnosti na väzenie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

LEOPOLDOV. Brány a bastióny leopoldovskej väznice dostali dnes mená, ktoré navrhol ešte pred 350 rokmi poľný maršal Louis Raduit de Souches. K menám brán Alessandrina a Gonzaga a šiestich bastiónov sa vyjadroval cisár Leopold I. aj pápež Alexander VII., k samotnému aktu ich pomenovania však z neznámych dôvodov v 17. storočí nedošlo. Leopoldovčania dnes tento nedostatok napravili, urobili tak pri príležitosti 160. výročia pretvorenia pôvodne protitureckej pevnosti na väzenie. Brány počas slávnostného aktu pomenovania požehnal väzenský kaplán Rastislav Firment.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Reálne pomenovanie a požehnanie súčastí väznice v Leopoldove spojili s veľkolepým návratom do histórie. Od kostola až po väznicu išiel sprievod v historických kostýmoch, v ktorom nechýbal panovník Leopold I. s manželkou, pápež Alexander VII., ale ani maršal de Souches, ktorý výstavbu protitureckej pevnosti zabezpečoval. Názvy brán a bastiónov podľa zástupcu primátorky Leopoldova Juraja Hladkého nebudú zabudnuté.

,,Mesto Leopoldov chystá informačnú tabuľu, ktorá bude pripomínať najzávažnejšie udalosti v dejinách pevnosti. Bude tam aj mapka s pomenovaním brán a bastiónov,“ povedal Hladký. Pevnosti mávali v minulosti bežne pomenované brány aj jednotlivé súčasti. Dodnes sa zachovali v prípade pevnosti v Komárne, kde majú napríklad Leopoldovu bránu, Ferdinandovu bránu, Bastión sv. Xavera a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

História mesta Leopoldov je úplne spojená s históriou pevnosti, dnešného väzenia. ,,Keby nebolo pevnosti, ktorá sa začala budovať v polovici 17. storočia, nebolo by ani mestečka. Územie dnešného Leopoldova patrilo pôvodne štyrom susedným obciam a vďaka tomu, že cisár dal vykúpiť pôdu na výstavbu leopoldovskej pevnosti, usadila sa tu časť vojakov,“ vysvetlil Hladký. Dnešné slávnostné pomenovanie brán pripravil Mestský úrad v Leopoldove v spolupráci so Zborom väzenskej a justičnej stráže.

Pevnosť v Leopoldove začali stavať v roku 1665 podľa vtedy najmodernejšieho systému. Stavalo ju asi tritisíc remeselníkov a robotníkov. Po strate vojenského významu bol objekt v roku 1856 prebudovaný na väznicu a tomuto účelu slúži dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 363
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 111
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 319
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 070
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 936
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 481
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Polícia zverejnila štatistiku za uplynulý týždeň.


TASR
Ilustračné foto.

Týkať sa bude Veľkej noci a veľkonočných prázdnin.


TASR

Došlo k nej pri Siladiciach.


TASR
Rakúsky tím dezinfikuje nákladné vozidlá prichádzajúce na Slovensko z Maďarska.

Otvorený list podpísali desiatky predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu