TRNAVA. V obytnej zóne Kamenný mlyn vzniká štvrtá ulica. Mesto začalo vydávať stavebné povolenia na ďalšom úseku, potrebné je preto ulicu aj pomenovať.
Na úradnej tabuli je od uplynulého týždňa vyvesený návrh, ktorý novú adresu v Kamenáči pomenúva ako Ulicu Richarda Vandru.
Obyvatelia mesta sa k nemu môžu písomne vyjadriť do štvrtka 29. septembra, definitívne nový názov schváli mestské zastupiteľstvo.
Hudobník svetového formátu
Richard Vandra sa narodil 17. augusta 1944 na východnom Slovensku, pri Krompachoch. Keď mal tri mesiace, jeho rodičia sa s ním presťahovali do Trnavy a s týmto mestom sú spojené aj jeho hudobné začiatky.
Ako dieťa začal aktívne hrať v hudobnej škole na dnešnej Paulínskej ulici, po absolutóriu bratislavského konzervatória a brnianskej Janáčkovej akadémie múzických umení zakotvil na čas v Slovenskom komornom orchestri (1967 – 1968) a neskôr v Štátnom komornom orchestri v Žiline.
Študoval tiež v Paríži u slávneho pedagóga André-Nicolasa Navarru, hral aj vo francúzskom Ensemble Instrumental Andrée Colson v Langeais (1971 – 1976) a bol aj violončelistom Tria Istropolitanum.
V období rokov 1981 – 1986 bol aj členom Symfonického orchestra Bilbao v Španielsku ako sólista a koncertný majster skupiny violončiel.
„Z desiatok krajín, kde Richard Vandra účinkoval, spomeňme Belgicko, Bulharsko, Francúzsko, Holandsko, ale aj Kuvajt, Argentínu, Bolíviu, Brazíliu, Haiti, USA a Venezuelu. Významný počet dirigentov a inštrumentalistov, s ktorými počas svojej intenzívnej kariéry spolupracoval, by vydal na dlhý zoznam,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu všeobecne záväzného nariadenia o určení názvu novej ulice.
Významný pedagóg
Richard Vandra bol aj významným pedagógom, dostal dokonca titul profesor od Ministerstva školstva Španielskeho kráľovstva v Madride. Zároveň pôsobil ako pedagóg na bratislavskej VŠMU a krátko aj na Konzervatóriu v Kroměříži a ďalších pracoviskách v Španielsku.
Dlhé roky bol profesorom sláčikového oddelenia Conservatorio superior de J. C. Arriaga v Bilbao a takmer každoročne pracoval aj na letných interpretačných dňoch vo viacerých mestách v Španielsku.
V tejto krajine Richard Vandra 17. júla minulého roku aj zomrel, jeho pozostatky by však podľa jeho želania mali byť uložené na trnavskom cintoríne.
V dobrej spoločnosti
Ak pomenovanie novej ulice po Richardovi Vandrovi poslanci schvália, nebude jediným hudobníkom v novej obytnej štvrti.
O dve ulice vyššie už existuje Ulica Evy Kostolányiovej, ktorá nesie meno trnavskej rodáčky, talentovanej speváčky, tanečníčky a muzikálovej herečky.Tá prehrala vo veku 33 rokov svoj boj s rakovinou, fanúšikovia a rodáci však na ňu nezabudli.
Ulica kolmá na dve spomínané je zas pomenovaná po hudobnom skladateľovi Karolovi Elbertovi. Ten sa narodil 16. decembra 1911 v Trnave a už odmalička mal hudobné nadanie a zaujal ho najmä klavír.
„Trnavské kultúrne prostredie a hlavne hudobný život ho ovplyvnili natoľko, že sa zaujímal o rôzne hudobné žánre. Zaujímala ho opereta, ale aj opera. V neskoršom období sa stali všeobecne známymi najmä jeho skladby z oblasti malých hudobných foriem, skladal populárne pesničky a tituly pre dychový orchester,“ napísali v roku 2011 Novinky z radnice.
Historik a skoro aj pápež
Zatiaľ posledná pomenovaná ulica v obytnej zóne Kamenný mlyn má meno po historikovi Hadriánovi Radvánim.Ten sa síce narodil 16. septembra 1918 v Spišskej Kapitule, väčšinu svojho života však prežil v Trnave.
Na svojom konte mal viacero objavov z oblasti histórie slovenskej knižnej kultúry, špecializoval sa na výskum dejín kníhtlače na Slovensku a generáciu bernolákovcov.
Zomrel vo veku 95 rokov 26. marca 2014, jeho činnosť a pôsobenie v meste však bude ulica navždy pripomínať.
Pri pripomienkovaní návrhu VZN mala jeho rodina požiadavku na zmenu navrhovaného názvu – historikovo priezvisko sa totiž podľa úradných dokladov písalo Radványi, on sám však celý život používal jeho podobu bez ypsilonu.
Okrem tejto pripomienky prišla vlani aj ďalšia, ktorej pisatelia by namiesto Ulice Evy Kostolányiovej radšej videli Ulicu Karola Wojtylu, čo je občianske meno zosnulého pápeža Jána Pavla II.
Mesto jej však nevyhovelo s odôvodnením, že pomenovanie ulice občianskym menom pápeža nie je vhodné, keďže Trnavu navštívil v roku 2003 ako pápež Ján Pavol II. a pod týmto menom ho poznal celý svet.