TRNAVA. Popri dvoch jazykových a počítačovej je to aj učebňa prírodných vied v rámci programu Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy.
"Žiaci v nej absolvujú hodiny chémie i fyziky," uviedla riaditeľka školy Lýdia Gašparovičová s tým, že program je zameraný najmä na to, aby žiaci získali väčší vzťah k prírodovedným predmetom a viac sa zaujímali o štúdium na stredných odborných školách. Projekt sa realizuje na škole tretí rok a potrvá ešte päť rokov. "Vedieme deti týmto smerom. No pozorujeme opäť príklon k odchodu na gymnáziá. Hlavne po tom, ako Ústavný súd zrušil podmienku priemeru známok na gymnaziálne štúdium, sa na gymnáziá znovu hlásia aj žiaci so slabším prospechom," konštatovala riaditeľka.
Škola by podľa jej slov chcela v blízkom období vybudovať jazykové učebne nemeckého a tiež ruského jazyka. "Ruštinu si napríklad zvolili dve triedy siedmakov ako druhý cudzí jazyk," informovala TASR. K plánom riaditeľky patrí aj zateplenie objektu MŠ na Spartakovskej ulici i vyriešenie otázky, ako využiť kapacitu školskej jedálne. "Máme takmer novú modernú vývarovňu s kapacitou 1200 jedál denne, teraz varíme 800 obedov, ktoré sú určené pre všetkých našich žiakov a dovážame stravu aj do ZŠ na Atómovej ulici. Ale táto škola ide stavať vlastnú kuchyňu," pokračovala Gašparovičová.
V ZŠ s MŠ na Spartakovskej ulici sa žiaci môžu zapojiť do štyroch desiatok krúžkov, z ktorých mnohé dosahujú veľmi dobré výsledky. "Máme šachový, stolnotenisový, mladí novinári pracujú pre školský rozhlas i školský časopis, tiež turistický, tanečný i recitačný krúžok," vymenovala riaditeľka. Do školského klubu chodí okolo tristo detí. "Naši žiaci sú šikovní. Tešíme sa, že sú úspešnými riešiteľmi predmetových olympiád a že sme už desaťkrát zvíťazili na Trnavských športových hrách," dodala Gašparovičová.