HLOHOVEC. Spomienku na veľkého vinára medzivojnového obdobia Ferdinanda Fussmanna pri príležitosti 100. výročia jeho príchodu do regiónu dnes v rámci vinobrania pripravili v Hlohovci v areáli bývalej Pannonie.
Vinárstvo Golguz, ktoré je pokračovateľov tradície, ponúka celodenný bohatý program pre verejnosť, v rámci ktorého vínnym mokom pokrstia nový televízny dokument Príbeh písaný vínom - Ferdinand Fussmann.
Pre záujemcov o dnešné podujatie bude premávať kyvadlová doprava od 15. do 22. hodiny z Ulice SNP v Hlohovci. V kultúrnom programe vystúpia súbory Heskovci z Červeníka, Šulekovčan, Inovec, Rozmarín zo Šintavy, Bojničan z Bojničiek, Súbor Dvorníky, Súbor Sasinkovo a Jožka Šumukař z Moravy.
Ferdinand Fussmann je považovaný za spoluzakladateľa novodobej vinárskej tradície v Hlohovci, je uvádzaný aj ako najväčší producent a obchodník s vínom na Slovensku, s ročnou produkciou 5000 hektolitrov vína.
"No hlohovská história o ňom skôr mlčí, je skúpa aj na bohatú vinohradnícku tradíciu v meste," uviedol Vladimír Mosný, riaditeľ usporiadateľskej spoločnosti Food Farm, s.r.o. Pokračovatelia i takto chcú verejnosti pripomenúť pamiatku muža, ktorý svoj život skončil v koncentračnom tábore.
Fussmann sa narodil v slovinskom Maribore, na Slovensko prišiel začiatkom 20. storočia a v roku 1916 odkúpil väčšiu časť pozemkov medzi Bojničkami a Dvorníkmi, kde založil vlastné vinohradníctvo s názvom Pannonia.
Do roku 1924 postupne vybudoval rozsiahly vinohradnícky areál s menším kaštieľom pri ceste, dnes známy ako Fussmannov dvor nachádzajúci sa 13 km od Hlohovca a 13 km od Serede.
"Vo viniciach na Pannonii sa pestovali hlavne druhy ako Veltlínske zelené a červené, Silván zelený, Dievčie hrozno, Gamay biely, Rizling, Čabanská perla, Malingre, Muškát Ottonel, Burgundské modré, Tramín, Ezerjó a Medovec," uviedol Mosný.
Mimoriadne odborné a organizačné schopnosti zaradili Fussmanna medzi najvplyvnejších podnikateľov Hlohovca v medzivojnovom období, do jeho osudu však tragicky zasiahol príchod druhej svetovej vojny.
Fussmann sa rozhodol aj s rodinou zostať v čase vojnového konfliktu na Slovensku. Ako vplyvný židovský podnikateľ dokázal dlho uchrániť seba i rodinu pred deportáciami, napokon sa jej v roku 1944 neubránil.
Životná púť rodiny Ferdinanda Fussmanna sa skončila 5. októbra 1944 v Osvienčime, zachránil sa iba syn Oskar, ktorý po vojne emigroval do Nemecka a neskôr dal v Pannonii postaviť pamätník Ohnivú pochodeň. Vinohradnícku usadlosť na Panónii získali po vojne Štátne majetky.
V roku 2005 po uplatnení reštitučného nároku rodiny a následného odpredaja sa vlastníkom stala spoločnosť Food Farm. Vinárstvo Golguz vzniklo ako divízia spoločnosti v roku 2007, hospodári a produkuje víno vo viniciach Pannonie a bolo vyhodnotené ako Vinárstvo roka 2015.
V roku 2014 pri príležitosti okrúhleho výročia narodenia Fussmanna a úmrtia v Osvienčime vytvorili vo vinárstve nový produktový rad vín pod označením Ferdinand Fussmann.