Extrémistov v Púchove nechceli, priestor dostanú v Trnave

Fotografie samovrahov – údajných obetí genocídy slovenského národa a vlastizrady po roku 1989, chce ľuďom v Trnave ukázať kontroverzný aktivista Rudolf Vasky. Do mesta príde rečniť spolu s Martinom Daňom z občanského združenia GINN a asistentom kotlebovho poslanca Mariánom Mišúnom.

Primátor Trnavy Peter BročkaPrimátor Trnavy Peter Bročka (Zdroj: TASR)

TRNAVA.  Obrovskú vlnu emócií vyvolalo na sociálnych sieťach rozhodnutie primátora Petra Bročku (Lepšia Trnava) o poskytnutí mestských priestorov pre výstavu a prednášku „o genocíde slovenského národa a obetiach vlastizrady po roku 1989.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za prednáškou totiž stoja ľudia spájaní s extrémistickými skupinami a konšpiračnými teóriami. Jedným z organizátorov je Marián Mišún, ktorý pred štyrmi  rokmi pôsobil v Trnave ako mestský policajt.

Na tomto poste skončil po tom, ako v Bratislave podpálil vlajku Európskej únie a obvinili ho z prečinu výtržníctva. Dnes asistuje poslancovi národnej rady za Kotlebovu Ľudovú stranu naše Slovensko Martinovi Beluskému.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavným garantom podujatia, ktoré sa má konať v piatok 2. septembra v budove na Trhovej 2, kde sídli aj mestská polícia, je občiansky aktivista Rudolf Vasky. Prednášať príde aj Martin Daňo, zakladateľ kontroverzného webu ginn.press.

Výstavou chce trojica poukázať na to, že „zásadné politické a ekonomické zmeny, ktorými po roku 1989 prešla Slovenská republika, majú dokázateľne nepriaznivý vplyv na celkovú kvalitu života nášho obyvateľstva.“

Pomôcť im pri tom majú fotografie obetí samovrážd z Mexika či Libanonu, ktorých použitie dlhodobo  kritizuje  poslanec SaS Peter Osuský. Ten Vaského dokonca nedávno prefackal, keď sa pokúšal plátno s fotografiami rozbaliť na proteste pred rezidenciou Bonaparte v Bratislave.

Púchov ich odmietol

Výstavu, ktorá sa nakoniec bude konať v Trnave, pôvodne  trojica plánovala uskutočniť 29. augusta v Župnom dome v Púchove. Prevádzkovatelia však nakoniec priestory pre jej konanie neposkytli.

SkryťVypnúť reklamu

V Trnave najprv extrémisti žiadali o prenájom Západného krídla radnice, primátor Bročka im však v liste ponúkol inú alternatívu. 

„Priestory Západného krídla radnice, ktoré požadujete, sú už v tomto roku obsadené. Z toho dôvodu došlo k zdržaniu mojej odpovede, nakoľko som dal zmapovať možnosti poskytnutia iného priestoru. Do úvahy pripadá zasadačka na Trhovej ulici 2 v Trnave,“ napísal v liste primátor.

V odpovedi, ktorá smerovala priamo na Mariána  Mišúna, apeloval tiež na využitie mestských priestorov  „v duchu demokracie, jej zákonov a rešpektovania iných postojov a názorov.“

Pochvala od kotlebovcov aj Vaského

Za svoj postoj si  Bročka vyslúžil nielen od organizátorov ale aj od iných fanúšikov Kotlebu verejnú pochvalu. Trnavčan a sympatizant ĽSNS Radovan Hynek, ktorý stál za tohtoročnými protestmi proti zmene územného plánu v Kamennom mlyne, dokonca médiám poslal otvorený list, v ktorom „ďakuje Bohu za takého primátora“.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako pochvalne sa o Bročkovi vyjadril aj Vasky na blogu Alternatívna cesta, ktorý zároveň nešetril kritikou voči primátorovi Púchova.

„Primátor Trnavy vojde do histórie, ako prvý, ktorý umožnil zlikvidovanie genocídy Slovákov a Čechov, on ide do histórie...a ten druhý primátor z Púchova, tak ten ide do histórie ako popierač genocídy slovenského národa, pretože to čo on urobil je zvrhnutia hodné...mal zrušiť všetky akcie, všetko mal zrušiť a postarať sa o to, aby táto výstava a prednáška spojená s ňou mohla byť realizovaná,"  povedal podľa portálu Vasky.

Bročka argumentuje slobodou prejavu

Po vlne kritiky, ktorá sa na Bročku zniesla nielen od  bežných Trnavčanov, ale aj od občianskych aktivistov, osobností činných v kultúre a v spoločenskom živote, sa primátor rozhodol objasniť svoj postoj prostredníctvom oficiálneho profilu na  sociálnej sieti.

„Demokracia a sloboda prejavu je okrem iného aj o tom, umožniť človeku hovoriť, až kým na danom fóre svojim názorom neprekročí zákon. Toto je pre mňa základ. Je mi úplne jedno, či to bude najposlednejší z posledných, prezident krajiny alebo ktokoľvek medzi tým. V slobodnom kráľovskom meste mu nebudem upierať právo hovoriť,“ napísal Bročka.

Dodal tiež, že s týmto privilégiom je neoddeliteľne spojená jasná zodpovednosť za to, že čo bude hovoriť, nebude v rozpore s ústavou a zákonmi tejto krajiny. Na to vraj  bude dohliadať polícia.

„Primátor Bročka žiaľ vo výkone svojej funkcie nemá nárok na privilégium rozhodovať v takýchto prípadoch na základe svojich osobných postojov a predstáv o tom, čo kto "asi" povie.

Všetci majú rovnakú štartovaciu čiaru, každý dostane šancu sa prejaviť. Niekoho čaká potlesk, niekoho piskot a niekoho asistovaný odchod na stanicu,“ háji sa Bročka.

Platforma pre nenávisť

Pod jeho statusom sa však objavili diskutujúci, ktorým prekáža, že mesto  "takýmto postojom vytvorilo platformu pre šírenie nacistickej propagandy a konšpiračných teórií." 

"Je rozdiel medzi tým, že ich nezakážeš a tým, že im dáš legitimitu prostredníctvom toho, že im poskytneš mestské priestory," píše Petra Régnacq Trnková z Nadácie Zastavme korupciu..

Pripája sa aj Mirka Hlinčíková, ktorá v meste spolu s ďalšími organizuje obľúbený mestský trh Trnavský rínek.

"V diskusiách sme zväčša nevolali po tom, aby bola diskusia zakázaná, a teda bolo upreté právo vyjadriť sa, ale sa pýtali, prečo bola povolená v priestoroch mesta, ak ju organizuje osoba známa svojimi nenávistnými postojmi. Podľa mňa je primátor značne mienkotvorná osoba a do veľkej miery ovplyvňuje diskurz v meste. Ani vo svojej pozícii primátora nie si objektívny a prirodzene inklinuješ k podpore tém, ktoré ťa ako občana osobne zaujímajú a vychádzajú z tvojho hodnotového presvedčenia. Bolo by skvelé, ak by presiakli aj v tomto ľudskoprávnom rozmere. Aj preto nerozumiem tvojmu rozhodnutiu," napísala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Ulica Pod Párovcami v Piešťanoch.

Ženu zrazila na priechode, tá neskôr musela vyhľadať lekársku pomoc.


1

Škodu po požiari odhadli na 30-tisíc eur.


Ilustračný záber.

K udalosti došlo na začiatku marca.


TASR

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu