ČLÁNOK BOL PRVÝKRÁT ZVEREJNENÝ NA NAŠEJ STRÁNKE 26. AUGUSTA.
TRNAVA. Prvý parkovací dom v Trnave možno nebude pre autá, ale pre bicykle. Mesto pred pár týždňami objednalo u českej spoločnosti projekt automatického parkovacieho domu pre bicykle, ktorý by mal stáť medzi autobusovou a železničnou stanicou, v blízkosti súčasného krytého cyklostojanu.
Projektovú dokumentáciu by mala firma Bikeproject dodať podľa zmluvy do 23. augusta, mesto za ňu zaplatí 8328 eur vrátane DPH. Cena samotného parkovacieho domu je odhadom 350-tisíc eur, radnica ju však neplánuje dať celú z vlastného.
„Počítame s využitím peňazí z eurofondov, nakoľko v tomto programovom období sa počíta s masívnou podporou alternatívnych spôsobov dopravy, teda aj cyklodopravy. Práve z týchto peňazí by sme chceli zaplatiť aj automatický parkovací dom pre bicykle,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka (Lepšia Trnava).
Celý projekt vrátane stavebného povolenia bude hotový do konca roka, potom bude mesto už len čakať na vhodnú grantovú výzvu.
Bezpečné riešenie
Automatický parkovací dom by mohol motivovať k presadnutiu na bicykel napríklad tých vodičov, ktorí sa obávajú, že im ich tátoša niekto ukradne, kým budú v práci.
„Jedným z často opakovaných argumentov vodičov ale aj nevodičov je to, že nepôjdem na bicykli, lebo sa bojím, že mi ho ukradnú. Štatistika za posledný rok ukazuje, že krádeže klesli na polovicu. Treba si ale položiť aj základnú otázku, čím bicykel zamykám ako prevenciu proti krádeži. Lebo ak použijem polcentimetrový eu-rový zámok po babke, nemôžem očakávať, že nejaký feťák s pákovkami ho neprestrihne,“ hovorí Bročka.

Práve podobné obavy by automatický parkovací dom úplne rozptýlil. Funguje totiž tak, že predné koleso bicykla vsuniete do pripravenej prepážky, zadáte konkrétne údaje, vhodíte mincu alebo priložíte kartu, ktorú používate na cestu na vlak, a váš bicykel ja následne automatickým systémom vsunutý do zariadenia parkovacieho domu a zdvihnutý na niektorú z výškových úrovní. Uschovať tu môžete spolu s bicyklom aj prilbu alebo napríklad tašku, ktoré zavesíte na riadidlá.
„Celá stavba vyzerá ako obrovský valec alebo skôr mnohouholník. Obrazovka vás presne naviguje, čo máte urobiť, dajú sa tu nastaviť rôzne cenové hladiny a režimy. Určite filozofia mesta bude, aby sme sa čo najviac priblížili k tomu, aby bol tento parkovací dom nespoplatnený,“ doplnil Bročka.
Menšia zápcha
Bročka zdôraznil, že pri výstavbe automatického parkovacieho domu pre bicykle nepríde k záberu žiadneho parkovacieho miesta. Pre lepšiu predstavu o jeho veľkosti však výrobca uvádza, že 118 bicyklov sa zmestí na plochu, kde vie zaparkovať šesť automobilov.
„Chceme tiež motivovať ľudí, ktorí bývajú povedzme na Družbe alebo na Kopánke, ale dochádzajú vlakom do Bratislavy s tým, že ráno používajú motorové vozidlo, ktoré si zaparkujú niekde v blízkosti železničnej stanice, aby túto trasu prešli osem až desať mesiacov v roku na bicykli. Každý človek, ktorý takto bude používať bicykel, znamená o jedno auto menej v zápche,“ hovorí Bročka.
S tým však súvisí aj dostatočná sieť cyklotrás, aby sa cyklisti bezpečne dostali, kam potrebujú. Najväčším problémom pri ich výstavbe bývajú pozemky, ktoré nie sú vo vlastníctve mesta a často majú desiatky majiteľov. Primátor však hovorí, že zatiaľ je ešte priestor budovať na mestskom.
„Tento rok by to mala byť cyklotrasa Rybníková, výstavba cyklotrasy ako súčasť rekonštrukcie Šrobárovej a pripravuje sa teraz projektová dokumentácia pre cyklotrasu na Hlbokej. Tým pádom vznikne takmer uzatvorený okruh okolo celého mesta a to je prvý krok k tomu, aby sme mohli hovoriť o snahe byť pripravení na zvýšenie počtu cyklistov,“ povedal Bročka.
Podľa jeho slov by mali ľudia pochopiť, že sa snaží v maximálnej miere presadiť investície do cykloinfraštruktúry, ale rovnakou mierou sa navyšujú aj investície do opráv ciest.
„Tento rok prvýkrát riešime rekonštrukcie ciest komplexne, riešime ich plošne a riešime ich na profesionálnej vedeckej úrovni, kde georadarom zisťujeme, aké je podložie, aby sme zvolili správnu technológiu. Či už je to Ulica Sládkovičova, Mozartova, Poštová, pripravovaná Tajovského alebo Šafárikova,“ povedal primátor.
Myslia aj na vodičov
Okrem automatického parkovacieho domu pre bicykle je na radnici v posledných mesiacoch témou dňa parkovací dom pre autá za obchodným domom Jednota. Mesto sa snaží využiť projekt, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže ešte v roku 1999 a adaptovať ho na súčasné potreby.
„To, či tento variant bude použiteľný aj v dnešnej dobe, je ešte otázne, v prípade, že by nebol, určite začneme novú súťaž. Môj osobný názor je taký, že jednoznačne by sme parkovací dom mali stavať sami, za úverové peniaze,“ hovorí Bročka.
Možnosť získať peniaze z bánk je podľa neho dnes historicky najlepšia a Trnava je vo výbornej finančnej kondícii. Úveru sa preto mesto vraj obávať nemusí. „Ide o projekt, ktorý je samo-financovateľný. Máme jedny z najnižších poplatkov za parkovanie v krajských mestách a napriek tomu ročne vyberieme takmer milión eur. Keby sme sa hneď bavili o desaťmiliónovej investícii do parkovacieho domu, vráti sa zhruba za jedenásť rokov,“ vysvetľuje Bročka.
Pod parkovacím domom v centre si podľa neho rozhodne netreba predstavovať železnú konštrukciu. „Sú tam silné požiadavky aj zo strany pamiatkarov, aby daná fasáda pôsobila historizujúco a zapadala do prostredia. Netreba preto stresovať s nejakým plechovým nezmyslom,“ uzavrel Bročka.