BRATISLAVA. Bolo to pred päťdesiatimi rokmi. To leto strávila Irena Čubírková v cele smrti. Najprísnejší trest jej súd vymeral koncom mája 1966 za dve beštiálne vraždy – manžela a neskôr druha. Proces trval tri dni. Popravili ju v septembri 1966 v Prahe na Pankráci obesením.
Presné miesto jej posledného odpočinku nie je známe. „Tak ako každý popravený zločinec v tom čase bola pochovaná tajne na Olšanských cintorínoch,“ hovorí bývalý brniansky kriminalista a učiteľ policajnej školy Miroslav Jedlička.

Tajné pohreby odsúdených zločincov mali podľa neho svoj význam. Robilo sa to tak z obavy, aby ich hroby neskôr isté skupiny ľudí nemohli využívať ako pútnické miesta.

Najznámejšia slovenská vrahyňa
Olšanské cintoríny v Prahe sú s rozlohou 50 hektárov najväčším pohrebiskom v Českej republike. Odhady celkového počtu tam pochovaných ľudí hovoria asi o dvoch miliónoch.
Čubírková bola jednou z najznámejších vrahýň v histórii kriminalistiky bývalého Československa. V Česku je v súčasnosti viac na očiach prípad Olgy Hepnarovej, podľa ktorého tam nakrútili film. Hepnarová v roku 1975 v Prahe nákladným autom úmyselne vybehla na zastávku električky a zabila osem ľudí.
V čase popravy mala Čubírková 43 rokov. Narodila sa v roku 1923 v obci Vrádište pri Skalici. S manželom Jánom žila v Trutnove na severe Česka. Čubírek zomrel v októbri 1951. Oficiálnou príčinou smrti bola nešťastná náhoda. Spadla na neho piecka, ktorú sťahoval z povaly domu.