TRNAVA. Už pätnásť rokov patrí polovica augusta folklórnemu festivalu Trnavská brána (TB). Na rozdiel od ostatných podujatí tohto typu sa TB nekoná v žiadnom amfiteátri či prírodnom prostredí. Milovníkov tradícií láka priamo do Trnavy.
Od štvrtka do nedele patrilo centrum ľudovým tancom, zvyklostiam či tradičným remeslám. Akcia už má svoje meno nielen u nás, ale aj v zahraničí.
Zábava od rána do večera
„V centre to žilo už od rána, množstvo stánkov, remeselníkov. Aj kaviarne boli všetky plné. Citeľne bolo v sobotu v centre veľa ľudí,“ prezradila Trnavčanka Lenka. Na festival sme sa pýtali aj na Facebook-u. Najzaujímavejší príspevok napísala Ľubica L. „Pekná akcia, len ma zarazilo slabé ozvučenie, niekedy nebolo vôbec počuť, čo spievajú na pódiu.“ Organizátorom ešte vytkla, že v piatok večer nikto nemoderoval program. „Nikto neuvádzal účinkujúcich. Škoda, za tých pár viet by to stálo,“ dodala.
Na tohtoročnej bráne sa zúčastnilo 21 ľudových súborov, 780 tanečníkov a muzikantov a 37 remeselníkov. Prišli všetci, neodhlásil sa nikto. „Festival dopadol vynikajúco bez akýchkoľvek problémov. Celý program sa zrealizoval tak, ako bolo plánované,“ povedala na úvod Terézia Krupčíková z úseku kultúry mesta Trnava. Podujatiu prialo aj počasie. Svietilo slnko, neboli však horúčavy, návštevníci väčšinou zostali celý deň.
Podľa odhadov videlo TB počas troch dní približne 10 tisíc návštevníkov. Priemerne chodieva asi osem tisíc ľudí, tento rok sa priblížil k rekordnej návštevnosti z roku 2010, kedy prišlo viac ako 10 tisíc. Vtedy vystupoval exotický súbor až z ďalekého Taiwanu Yuan Yuan. Na tomto medzinárodnom festivale sa doposiaľ vystriedali súbory z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska, Srbska, Fínska, Ukrajiny, Lotyšska či Turecka.
Festival v centre
„Mesto Trnava nie je typické mesto s folklórnymi tradíciami, ale ako dôsledok migrácie obyvateľstva žije na území mesta veľa občanov, ktorým sú folklórne tradície veľmi blízke. Myslím si, že aj to je jeden z dôsledkov, že Trnavská brána si vybudovala svoje pevné miesto medzi podujatiami, ktoré mesto organizuje,“ povedala ešte pred rokmi jeho vtedajšia šéfka Anna Pekárová.
Najväčší úspech tento rok zožali viacerí účinkujúci. Možno medzi nich zaradiť súbory Šarišan z Prešova, Nadšenci z Trenčína a Technik z Bratislavy. Ľudia sa neprišli na festival iba pozerať či počúvať. Aktívne sa mohli zapojiť aj tancom, pripravené boli viaceré sprievodné programy. Pre nich i pre deti. Ich reakcie boli podľa Krupčíkovej iba pozitívne.
Mesto prispelo na TB sumou necelých 31 tisíc eur, z Vyšegrádskeho fond prišlo 11 tisíc eur. Prípravy na ďalší, v poradí už 16. ročník, sa začnú už koncom tohto roka.