TRNAVA. Húsenicu veľkú asi desať centimetrov a hrubú ako prst si všimla čitateľka Janka na chodníku, uprostred Kalinčiakovej ulice. Jej pozornosť upútala cestou z obchodu a tak neváhala, k húsenici priložila ako mierku obľúbenú synovu sladkosť a odfotila ju.
Fotografiu nám poslala do redakcie so slovami: "Nikdy som takú obrovskú húsenicu nevidela. Bola hrozne aktívna, stále sa plazila a akoby svetielkovala."
Najväčší európsky motýľ
To, o aký druh ide, určil Dušan Žitňan, riaditeľ Ústavu entomológie Slovenskej akadémie vied. "Ide určite o húsenicu najväčšieho motýľa v Európe - okáňa hruškového (Saturnia pyri). Je to pomerne zriedkavý a zákonom chránený druh," povedal Žitňan s tým, že sa vyskytuje len na juhu Slovenska a v južnej polovici Európy.
Podľa entomológa žije najmä pozdĺž potokov a zavlažovacích kanálov, kde sú bežné divé slivky a čerešne, alebo aj pri cestách a ovocných sadoch, ktoré sa nestriekajú.
"Môžu žiť aj na ovocných stromoch v mestách. Húsenice sa živia listami ovocných stromov, vyberajú si najmä slivky, čerešne, marhule, orechy, ale aj na javory a bresty," doplnil Žitňan.
Zmenila farbu
Húsenica, ktorú čitateľka Janka odfotila, už nemá typickú jasnozelenú farbu. Podľa entomológa zhnedla, pretože sa ide zakukliť. "Zmenila sa aj farba jej výrastkov s pichliačmi, z fialovej na modrú. Táto húsenica si vytvára veľký hodvábny zámotok, v ktorom sa zmení na kuklu," hovorí Žitňan.
Po prezimovaní sa z tejto húsenice na jar, v máji, vyliahne krásny nočný motýľ s veľkými okami na predných aj zadných krídlach. Ich rozpätie môže dosiahnuť až dvadsať centimetrov.

"Hmyz ma vždy niekoľko štádií – vajíčko, larva a dospelec. Niektoré skupiny, napríklad motýle, chrobáky, muchy, komáre, včely a osy majú larvy, ktoré žerú a rastú, potom sa zakuklia (štádium kukly) a z nej sa vyliahne dospelý jedinec," uzavrel entomológ.