PIEŠŤANY. Slovenská poštová známka z emisného radu Umenie: Alfons Mucha získala krásne 5. miesto v súťaži Grand Prix de l'exposition WIPA, organizovanej vo Viedni od roku 1981.
Niektorí filatelisti ju považujú za najprestížnejšiu medzinárodnú súťaž o najkrajšiu známku sveta. V nominálnej hodnote 1,20 eura vyšla v náklade 80-tisíc kusov, jej autorom je František Horniak.
Známka sa zaradila za úspešné známky z Rakúska, Česka, Maďarska a Holandska. Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky je to už deviate ocenenie na tejto súťaži.
Oceňovaná aj doma
Táto známka získala už koncom roka 2015 všetky najprestížnejšie domáce ocenenia udeľované generálnym riaditeľom Slovenskej pošty (SP) a ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
"Keďže SP prihlasuje do medzinárodných súťaží o najkrajšie známky Európy a sveta vždy tú emisiu poštovej známky, ktorá získala ocenenie "krištáľovej známky" za najlepšiu výtvarne a technicky realizovanú emisiu známky, udeľované generálnym riaditeľom SP, aj do tejto súťaže bola prihlásená práve poštová známka vytlačená v spoločnosti Poštovní tiskárna cenin Praha, technikou oceľotlače z plochých platní v kombinácii s ofsetom," informovala hovorkyňa SP Iveta Dorčáková.
SP vydala známku 25. novembra s motívom jediného monumentálneho obrazu jedného z najvýznamnejších umelcov obdobia secesie Alfonsa Muchu, ktorý sa nachádza na území Slovenska.
Originál obrazu je v Piešťanoch
Originál veľkorozmerného obrazu, ktorý je predlohou známky, visí v reštaurácii kúpeľného domu Thermia Palace v Piešťanoch. Mal pohnutý osud. Alfons Mucha ho namaľoval na znak vďaky za uzdravenie jeho dcéry v roku 1932 a dal mu názov Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia alebo Uzdravená dievčina.
Na známke je detail s dcérou svetoznámeho maliara, ktorý za ňou do Piešťan opakovane prichádzal. V roku 2000, po privatizácii kúpeľov, obraz ukradli. Do intenzívneho pátrania po vzácnom diele bol zapojený aj Interpol, ale pridali sa i kúpeľní hostia a zberatelia.
V roku 2004 sa obraz podarilo zachytiť pri odovzdávaní nasadenému kupcovi. Po nutnom reštaurovaní sa na pôvodné miesto vrátil v roku 2006. V súvislosti s uvedením známky pripravilo piešťanské Balneologické múzeum v novembri 2015 vo Vile dr. Lisku výstavu Alfons Mucha.
Boli na nej unikátne fotografie, originálne diela, katalógy a publikácie zapožičané zo zbierok Múzea Brněnska a Poštového múzea v Prahe.