PIEŠŤANY. Takmer dvojtýždňová snaha mladých študentov architektúry pod vedením troch lektorov z Fínska, Dánska a Nemecka má svoju reálnu podobu. Veľká plocha v tvare taniera je celá z dreva, zmestí sa na ňu aj dvadsať ľudí a je určená na sedenie, ležanie, diskutovanie či pozorovanie hviezdnej oblohy.
Nazvali ho UWO- Unidentified Wooden Object (neidentifikovateľný objekt z dreva). Ako nahrážka UFO- Unidentified Flying Object (neidentifikovateľný lietajúci objekt). Piešťanka Lívia Gažová, jedna z organizátoriek Workshopu 1:1, posunula tento nový názov ešte ďalej.
„UWO zapadá do tunajších mien kúpeľných domov ako Irma, Paula, Riviéra,“ skonštatovala Gažová z Občianskeho združenia Centrum architektúry. Názov vraj vzišiel zo spoločnej dohody, o definitívnom mene sa hlasovalo.
Piešťany sú úžasné, Lido je unikát
Študenti sa zhodli, že Piešťany majú množstvo prírodných zákutí, ktoré vnímate viac menej horizontálne. Ale aj tam hore je to po zotmení krásne. A to tu vraj chýba. UWO sme si vyskúšali, perfektne sa na ňom leží a pozerá na oblohu. A ako to vlastne celé prebiehalo? Študenti sa po príchode najskôr zoznámili s prostredím. Neskôr im na bicykloch ukázali aj ďalšie časti Piešťan. Vyberali si zaujímavé miesta pri vode a skicovali ich. Prišli prvé nápady, z ktorých sa ďalej rozvíjali tri a z nich sa nakoniec zrodilo UWO.

Jedna skupina, jedno dielo
Pôvodne malo byť viacero pracovných skupín, nakoniec sa rozhodli pre vytvorenie jednej. Osem členov vytvorili jedno rozmerné dielo, namiesto viacerých menších. Aj preto, aby z Lida nezmizlo. UWO umiestnili medzi odrastené stromy, ktoré blokujú potenciálny odvoz z každej strany. Skladali ho priamo na mieste. Je však z dreva, vandalských útokov sa obávajú najviac. Podľa Gažovej, priebežné opravy budú zabezpečovať, ale strážiť ho je bezpredmetné. „A myslím, že ani mesto na to nemá kapacity. Bude si žiť vlastným životom aj po tejto stránke.“

Štvrtý ročník Workshop 1:1 je prelomový po viacerých stránkach. Predchádzajúce tri sa uskutočnili v prírodnom súkromnom areáli v dedinke Trnavá Hora. Tento rok sa po prvý raz predstavil vo verejnom priestore, čo sa stretlo s veľkým ohlasom. Ľudia sa zastavovali a pýtali.

Ostrov Lido v Piešťanoch študenti i lektori označili za divočinu v centre mesta. „Workshop som pozvala sem k nám na Lido. Robia sa tu už dlhšie rôzne zásahy a je potrebné to tu trocha sprofesionalizovať. A prestať vnímať Lido iba ako nejakú vodohospodársku stavbu,“ dodáva Gažová.

Pomocná ruka z Domu umenia
Ďalšia organizátorka tohto zaujímavého projektu Veronika Trnovská z OZ Woven si Lido pochvaľovala. „Lido je perfektné po všetkých stránkach, človek sa tu dobre cíti. Priestorové zázemie sme mali v neďalekom Dome umenia, ľudia odtiaľ nám vo všetkom pomáhali. Bývali sme v internáte Hotelovej akadémie. Takže som v meste dva týždne a stále sa pohybujem iba v zelenom prostredí,“ podčiarkla Trnovská. Medzi „Hotelkou“ a Lidom je rozľahlý mestský park, cez ktorý prejdete až k valu na most priamo na Lido. Je vraj vysoko pravdepodobné, že sa tu Workshop zorganizuje aj o rok.
UWO je po pravej strane „zašité“ medzi stromami. Z Varšavy prišiel do Piešťan aj Poliak Karol Piestovsky, ktorý sa o workshope dozvedel od svojej známej. „Veľmi sa mi tu páči. Workshop vnímam ako veľmi zaujímavú skúsenosť,“ povedal.
„Hlavným cieľom workshopu je vytrhnúť študentov zo stereotypnej práce na ateliérových zadaniach a ponúknuť im iný formát vzdelávania, učenie sa praxou, priamym podieľaním sa na vzniku reálneho projektu v mierke jedna k jednej,“ doplnila Gažová.
Organizátorom štvrtého ročníka podujatia sú občianske združenia Woven a Centrum architektúry. Workshop podporilo mesto Piešťany, Trnavský samosprávny kraj, Fond na podporu umenia a Nadácia Tatra banky.