OPOJ. V troch bytovkách vedľa seba na okraji Opoja býva viac ako sto ľudí, ide väčšinou o rodiny s malými deťmi. Niekoľko z nich zaslalo na náš redakčný mail podnet. Išlo o pomerne veľký nepokosený pozemok, kde rástla vysoká burina. Iba prednedávnom odtiaľ zmizla stará maštaľ, zostalo po nej niekoľko betónových základov, ktoré zarástli.
„Bývam tu už päť rokov, no tento pozemok sa ešte ani raz nekosil,“ napísal nemenovaný obyvateľ bytovky. Problém riešili aj s predchádzajúcim starostom, no nič sa podľa jeho slov neudialo. „Je tam zarastený stavebný odpad, rastliny majú aj cez dva metre,“ dodal. O pozemku už informovali aj nového starostu Petra Bartoviča.
Súkromní vlastníci ho prenajali
Predmetné pozemky v okolí bytovky patria trom súkromným vlastníkom. Starosta ich už urgoval, no tí sa bránia, že ich prenajali Farme Majcichov. Z toho dôvodu ich majú kosiť dvakrát do roka práve farmári.
Zvyšné okolité pozemky riadne kosia, dá sa tam totiž dostať s technikou. Na nepokosenej časti sú zvyšky betónov, kosiť ho museli ručne. Tvorí asi tretinu zo zvyšných pokosených a je priamo pred bytovkami.


Starosta už poslal výzvu Farme Majcichov. Zareagovali a pokosili tie časti, ktoré sa dali robiť s traktorom. S niekoľkotýždňovým odstupom nakoniec pokosili aj zvyšok s krovinorezmi. Ústne sa vraj na tom už dohodli, farmári nakoniec dodržali slovo. „Pokutovať ich neplánujeme. Určite nie v tejto fáze. Beriem to tak, že je v poriadku s prihliadnutím na to, že je obdobie žatvy,“ uviedol v telefonickom rozhovore starosta.
„V čase medializácie problému pozemok zrazu pokosili. Prvýkrát po 5 rokoch. Kompletne to zmenilo celý pohľad na okolie,“ dodal nemenovaný obyvateľ bytovky. Oslovili sme aj Farmu Majcichov, na mail s otázkami zatiaľ nereagovali.

Na kosenie obecných pozemkov má starosta iba jedného zamestnanca. Podľa zákona sa má kosiť dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Nad pokosením zarasteného pozemku pri bytovke z obecných peňazí a následným vystavením faktúry Farme Majcichov vraj nikdy neuvažoval. Nemá vraj na to kapacity. Ak by vraj farmári nedodržali slovo, postupoval by podľa zákona a odstúpil to úradu životného prostredia. Starosta zároveň dodal, že ak má niekto z ich obce problém, stačí ho navštíviť či mu zavolať. Riešenie vecí cez médiá považuje za akúsi „okľuku“.
Starosti s trávou sa kosením nekončia
Pozemok je teda už pokosený, starosti s trávou sa nekončia. Zákon o odpadoch okrem iného upravuje práva a povinnosti právnických a fyzických osôb pri nakladaní s nimi. „Nevzťahuje sa na hnoj, slamu alebo iný prírodný poľnohospodársky či lesnícky materiál, ktorý nevykazuje nebezpečné vlastnosti a používa sa v poľnohospodárstve, v lesníctve alebo na výrobu energie z tohto materiálu procesmi alebo spôsobmi, ktoré nepoškodzujú životné prostredie ani neohrozuje zdravie ľudí,“ píše sa v zákone. Pokosená tráva sa teda môže použiť na kŕmenie zvierat, po usušení ako seno, alebo na mulčovanie pôdy.
„Ak pokosená tráva nebude využitá na poľnohospodárske účely, fyzická osoba je povinná nakladať s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi v zmysle všeobecne záväzného nariadenia príslušnej obce,“ ozrejmila Anna Kováčiková z Okresného úradu (OÚ) v Trnave.
V prvom rade musí konať obec
Roman Boledovič z odboru životného prostredia OÚ Trnava nás už dávnejšie informoval, že v podobných prípadoch musí v prvom rade konať obec.
„Obec v tomto prípade postupuje podľa ustanovení správneho poriadku, takže by mala vydať rozhodnutie v jednoduchých prípadoch bezodkladne, v ostatných do 30 dní, do 60 dní v obzvlášť zložitých prípadoch,“ spresňuje Boledovič.
V prípade, ak by pozemky užívala právnická alebo fyzická osoba – podnikateľ, postupuje sa podľa zákona o obecnom zriadení. Ak tento subjekt neudržuje čistotu a poriadok na užívanom pozemku, čím naruší vzhľad alebo prostredie, obec ho môže sankcionovať až do výšky 6 638 eur.