TRNAVA. Rekonštrukcie ulíc sa budú v Trnave už riešiť iným spôsobom ako doteraz. Primátor Peter Bročka si od neho sľubuje efektívnejšie opravy a viac ušetrených peňazí. To všetko má zabezpečiť georadar spolu s ďalšími prístrojmi. Ten presne ukáže, aké podložie je pod asfaltom.
„Pri cestách, ktoré sme zaradili do aktualizácie rozpočtu bol predpoklad, že tam bude stačiť vymeniť len hornú vrstvu. Ak by sme však k tomu pristúpili, veľmi rýchlo by sa rozpadli, či už by to bolo za päť alebo za šesť rokov. Výsledkom by boli ďalšie nemalé investície v budúcnosti," popísal konkrétny prípad Bročka.
Používali sondy
Opravy ulíc sa doteraz riešili pomocou sondáže. Na určených miestach sa vykopalo niekoľko jám, kam sa umiestnili sondy. Tie však nedokážu presne určiť podložie, ktoré môže byť každý meter iné. Ich nástupcom má byť georadar. V Trnave s ním prešli už niektoré ulice.
„Diagnostika bola vykonaná s pomocou špeciálnych vozidiel Slovenskej správy ciest, ktoré majú zabudovanú meraciu technológiu georadaru (GPR), systém pre zaznamenávanie videa CamLink spojený s GPS jednotkou, akcelerometer a laserový skener," píše sa na mestskej webstránke.
Ako prvé preverili Poštovú, Tajovského, Mozartovu, Markovičovu, Šafárikovu, Sibírsku, Na Hlinách a Hajdóczyho. Výsledky merania jasne ukážu, ktoré ulice bude treba opraviť kompletne a kde bude stačiť iba povrchová úprava. Radnica si od toho sľubuje efektívnejšie zásahy a úspory nákladov na opravy ciest.
Rozbehnú opravy
Na základe získaných výstupov z georadaru už viete sa rozbehnú opravy viacerých ulíc. Medzi prvými sa objavili Poštová, Tajovského, Mozarl tova, Šafárikova a Na Hlinách. Malo by na ne stačiť 640-tisíc eur. Bročka sa vyjadril, že všetky rekonštrukcie sa odteraz budú robiť iba týmto spôsobom. „Sme v tomto jednoznačne najpokrokovejšie mesto na Slovensku, nikto nerobí diagnostiku vozoviek a prípravu na správu miestnych komunikácií na takejto úrovni." Mesto má správe asi 120 kilometrov ciest.