PIEŠŤANY. Ešte v polovici mája sme informovali o zaujímavom projekte - workshope 1:1 pre všetkých mladých študentov architektúry a dizajnu. Predchádzajúce tri ročníky sa uskutočnili v prírodnom súkromnom areáli v dedinke Trnavá Hora, tento rok sa po prvýkrát predstaví vo verejnom priestore.
Zaujímavý priestor
Štvrtý ročník sa začal na ostrove Lido v Piešťanoch. „Priestor je lákavý kvôli netradičnej atmosfére, typicky piešťanskej prímorskej, a aj tým, že ide o špecifický priestor, ani les, ani park, v skutočnosti ostrov s prírodnou plážou, tradíciou a veľkým rozvojovým potenciálom," uviedla Lívia Gažová z občianskeho združenia (OZ) Centrum architektúry. Niečo podobné ako Kamenný Mlyn v Trnave, len s tým rozdielom, že Lido je asi „tisíc Kamenáčov".
Lido sa začína pri Dome umenia (DU) a tiahne sa až k Trenčínu, z jednej strany ho obmýva tečúci Váh, z druhej zasa Váh tečúci v umelo vytvorenom kanáli, ktorý je súčasťou Vážskych elektrární.
V poslednom období o Lido prejavilo záujem viacero OZ, preto je podľa Gažovej najvyšší čas na profesionálny zásah, ktorý by s priestorom zaobchádzal nielen v rámci údržby, ale ho aj obohatil o zaujímavé umelecké prvky.



Už od pondelka (18. júl) študenti architektúry z domácich i zahraničných vysokých škôl pod vedením skúsených lektorov z Fínska a Dánska pracujú na rôznych objektoch. Téma je otvorená. „Pôjde o objekty, ktoré môžu byť abstraktnými sochami, ale aj pavilónmi na konkrétne využitie. Či už preliezačky, móla či dokonca sauna, lavička, búdka pre vtáčiky, domčeky na hranie, bunker či posedenie," vysvetlila Gažová. Konečná forma, vzhľad a počet diel je vraj na študentoch.
Bohaté skúsenosti pre budúcich architektov
Okrem osvojenia nových zručností či tímovej práce môžu získať aj bohaté skúsenosti a nové informácie od zahraničných lektorov. „Architekti pod vedením lektorov budú skicovať svoje návrhy v atraktívnych priestoroch Domu umenia. Po kreatívnej práci čakajú účastníkov píly a vŕtačky. Premenu dreva na precízne spracovaný objekt môže sledovať každý, výroba bude prebiehať na ploche pri Dome umenia," doplnila Gažová. Chýbať nebudú ani sprievodné podujatia vo forme prednášok či premietania filmov.
Výsledky workshopu 1:1 bude môcť verejnosť vidieť počas festivalu Lidožúr. Aj verejnosť si bude môcť vyskúšať prácu s drevom. V rámci Lidožúru sa bude na jednodňovom workshope v sobotu pripravovať objekt, na ktorý sa bude premietať. Vstup je voľný.
Zostanú tam
Výsledné diela zostanú na Lide aj po skončení tohto projektu. „Hlavným cieľom workshopu je vytrhnúť študentov zo stereotypnej práce na ateliérových zadaniach a ponúknuť im iný formát vzdelávania, učenie sa praxou, priamym podieľaním sa na vzniku reálneho projektu v mierke jedna k jednej," doplnila Gažová.
Organizátorom štvrtého ročníka podujatia sú občianske združenia Woven a Centrum architektúry. Workshop podporilo mesto Piešťany, Trnavský samosprávny kraj, Fond na podporu umenia a Nadácia Tatra banky.