TRNAVA. Počas leta jednoznačne stúpa počet detských úrazov, tvrdí Vojtech Valko z Traumatologicko-ortopedickej kliniky Fakultnej nemocnice (FN) v Trnave. Podľa jeho slov štatisticky ide o nárast o približne 10 až 15 percent. „Tento trend sa jednoznačne odzrkadľuje aj na traumatologickej ambulancii na Centrálnom príjme FN,“ dodal.
Najviac detí, ktoré privezú na pohotovosť s úrazom, má od desať do pätnásť rokov. Najčastejšie ide o úrazy spôsobené pádom. „Medzi časté patria aj úrazy na bicykli, úrazy na detských ihriskách, pri športe a dopravné nehody. Najčastejšie hospitalizujeme deti so zlomeninami predlaktia, dolnej časti ramennej kosti nad lakťovým kĺbom a s otrasom mozgu,“ zhrnul Valko. Podľa jeho slov častým je aj pomliaždenie brucha. Za najvážnejšie označil poranenie sleziny, napríklad pri nevinnom tupom náraze brucha o riadidlá bicykla.
Rastúci trend zaznamenali aj v počte úrazov na trampolínach a nafukovacích hradoch. Najčastejšie ide o prisadnutie rôznych častí tela. Najohrozenejšie sú lakťový kĺb, zápästia, členky a kolenný kĺb. Riziko úrazu je priamoúmerné množstvu detí skákajúcich v hrade či na trampolíne. Pravidelne sa stretávajú aj s tragédiami, ktoré vznikajú pri kúpaní.
„Jednoznačne pozorujeme enormný nárast utopení v lete. Deti do piatich rokov by sme ani na sekundu nemali spustiť z očí,“ vystríha. Okrem toho je veľmi dôležitý aj čas začatia resuscitácie a záchrany. Deti majú menšie rezervy a kompenzačné mechanizmy.
„U menších detí máme v podstate 1. minútu na záchranu života. Preto je dôležité začať včasnú resuscitáciu a ovládať jej zásady,“ popísal Valko. Veľké nebezpečenstvo predstavujú aj odľahlé a opustené priestory a budovy a rôzne najmä zle skladované a neoznačené chemikálie. Riziko úrazu počas prázdnin rastie „vďaka“ voľnejšiemu režimu či benevolentnosti rodičov. „Najčastejšou príčinou úrazu je zlyhanie ľudského faktora, t.j. zlyhanie dozoru detí,“ skonštatoval.