TRNAVA. Polyfunkčná budova v Kamennom mlyne nebude, občianska vybavenosť áno. Taký je záver niekoľko mesiacov trvajúcej kauzy, ktorú naštartovala žiadosť investorov Andreja Hrončeka a Petra Martiša o povolenie spracovania zmeny územného plánu v rámci vznikajúcej obytnej zóny Kamenný mlyn.
Hoci tá prešla cez stavebnú komisiu, mestskú radu a schválili ju aj poslanci na svojom aprílovom zasadaní, zámer investorov narazil na veto primátora Petra Bročku (Lepšia Trnava). To mohli poslanci prelomiť dvojtretinovou väčšinou celého zboru do šesťdesiatich dní, lehota však nedávno uplynula.
Takmer 2200 metrov štvorcových pozemkov, dnes určených na rodinné domy, sa tak na plochy polyfunkcie v zónach nízkopodlažnej zástavby meniť nebude.
Cítia sa oklamaní
Kaviareň s detským ihriskom, zeleň a priestor pre ďalšie obchody a služby. To všetko na piatich parcelách, umiestnených medzi dvomi cestami, chceli vybudovať Andrej Hronček a Peter Martiš v IBV Kamenný mlyn.
Argumentovali, že ľuďom tu chýba občianska vybavenosť i miesto, kde by sa mohli stretať. Rozhodli sa ísť cestou zmeny územného plánu a požiadať poslancov, aby rozhodli o povolení jej spracovania.
Po primátorovom vete v apríli verili, že o ich žiadosti bude rokovať zastupiteľstvo na májovej schôdzi. „Poslanci mali o primátorovom vete hlasovať na ostatnom zasadnutí, 17. mája. Bod bol však na poslednú chvíľu stiahnutý z programu, príčinu sme sa nedozvedeli. Paradoxom je, že sám primátor nám na osobnom stretnutí 18. apríla prisľúbil, že rozhodnutie zastupiteľstva síce nepodpíše, ale sám zaradí tento bod do programu najbližšieho zasadnutia,“ hovorí Peter Martiš.
Spolu s kolegom sa cítia oklamaní a na primátorovu adresu nešetria kritikou. „Poslanci nedostali šancu o vete hlasovať a tým nám dal Bročka všetkým jasne najavo, kto má v tomto meste posledné slovo. Primátor pritom môže pozastaviť výkon uznesenia zastupiteľstva iba v prípade, že odporuje zákonu alebo je pre mesto zjavne nevýhodné. Nemyslíme si, že výstavba malej občianskej vybavenosti s kaviarňou a detským ihriskom je nezákonná alebo nevýhodná pre mesto,“ hovorí Martiš.
Oficiálnou cestou nič neprišlo
Viceprimátor Matej Lančarič, ktorý je aj členom mestskej rady, ešte v piatok pre naše noviny uviedol, že oficiálna žiadosť od investorov opakovane neprišla. „Týmto materiálom sa mestská rada nezaoberala, nebol na ňu doručený ani teraz, ani pred májovým zastupiteľstvom. Preto ani nie je v programe utorkového zasadania,“ povedal Lančarič, ktorý zároveň potvrdil uplynutie šesťdesiatdňovej lehoty na prelomenie primátorovho veta.
„Oficiálny postup je taký, že žiadateľ musí svoju žiadosť adresovať opäť písomne buď na stavebnú komisiu, alebo aj priamo na mestskú radu. To sa nestalo,“ dodal Lančarič.
Dnes sa k celej situácii vyjadril aj primátor Bročka. "Keď nejaký investor chce, aby bola jeho vec prerokovaná na mestskom zastupiteľstve, je na to normálny postup. Keby niekto mal záujem na tom, aby bola táto vec odrokovaná, tak silno pochybujem, že by sa spoliehal na nejaké iné záležitosti.Moje odporúčanie je, že ktokoľvek chce mať čokoľvek na mestskom zastupiteľstve, nech využije štandardný postup," povedal Bročka.
Dodal tiež, že zo strany investorov ide o zúfalstvo a trvá na tom, že mali využiť štandardný zákonný postup. "Asi si boli vedomí, že devätnásť poslancov, potrebných na prelomenie veta, na svojej strane mať nebudú," povedal Bročka.
Plán B
Napriek neúspechu so zmenou územného plánu sa investori rozhodli svojho zámeru nevzdať a občiansku vybavenosť vybudovať v zmysle schválenej územnoplánovacej dokumentácie.
Tá aj dnes povoľuje plochy na podnikanie na najviac päťdesiatich percentách podlahovej plochy domu.
„Snažili sme sa riešiť niečo, čo mesto dlhodobo zanedbalo a snažili sme sa to riešiť nanajvýš transparentne a férovo. Keďže sa ale primátor tohto mesta riadi viac názormi komunít na sociálnych sieťach ako názormi Trnavčanov, ktorí tu žijú a pracujú, platia dane, vychovávajú deti a vedú naozajstný sociálny život, rozhodli sme sa pre plán B,“ dodal Martiš.