TRNAVA. Ešte koncom minulého roka sa zmenil zákon o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii, ktorý po novom umožňuje mestám obmedziť alebo zakázať prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia (VZN) používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1, T1 na svojom území. Účelom je stanoviť a vymedziť časové obdobia pre používanie. Pyrotechnické výrobky kategórie F1 nie sú týmto VZN obmedzené, nakoľko takéto obmedzenie nie je v kompetencii mesta v zmysle zákona. Navyše sa jedná o pyrotechniku, ktorá je použiteľná aj v interiéroch budov a svojou intenzitou hluku by nemala pôsobiť rušivo.
„Hlavným zdrojom prípadného obťažovania občanov je zábavná pyrotechnika, ktorá najmä v predvianočnom období je používaná veľmi často a najmä na sídliskách, kde je hustejšie osídlenie, pôsobí obťažujúco a má tiež neblahý vplyv na malé deti a doma chované zvieratá,“ píše sa v dôvodovej správe.
Z 25 prítomných poslancov hlasovalo za 23, dvaja sa zdržali. VZN o zábavnej pyrotechnike teda schválili, požívať sa bude môcť iba na prelome rokov, na Silvestra od 23. hodiny do 1. hodiny Nového roka. Teda iba dve hodiny.Obmedzenia sa týkajú aj ohňostroja na rôznych kultúrnych, spoločenských či športových akciách. Povolený bude iba do desiatej večer. „Toto obmedzenie by malo zabrániť, aby dochádzalo k rušeniu občanov použitím takejto pyrotechniky v nočných hodinách,“ uvádza sa ďalej v správe. Organizátori sa budú musieť podľa toho zariadiť, inak im hrozí pokuta. Fyzickej osobe do výšky 33 eur, podnikateľovi až do 6638 eur.
Podľa Igora Kelešiho, náčelníka Mestskej polície v Trnave, používanie zábavnej pyrotechniky u nás nie je až takým vážnym problémom. „Detonácie“ vraj evidujú celoročne, nedá sa vymedziť lokalita, kde k nej dochádza pravidelne. Zákaz používania bude podľa náčelníka náročné ustriehnuť. „Pokiaľ bude pyrotechnika voľne dostupná, je nepredstaviteľné kontrolovať jej používanie,“ skonštatoval Keleši. Celé VZN považuje skôr za gesto ako za riešenie tohto problému.