TRNAVA. Trnavčania pri premiére participatívneho rozpočtu rozdelili 20-tisíc eur z mestských peňazí medzi deväť občianskych projektov, ktoré získali najviac ich hlasov. Podľa primátora Petra Bročku budú dodatočne vyčlenené peniaze aj na ďalšie projekty z finálovej pätnástky. Ak by potrebných 19 500 neodsúhlasili poslanci mestského zastupiteľstva, urobil by to on rozpočtovým opatrením. V ďalšom roku navrhne na rozdelenie pre občanov vyčleniť z mestského rozpočtu 50-tisíc eur.
Zavedenie participácie občanov na rozdeľovaní mestských peňazí má podľa Bročku aj pridanú hodnotu v podobe vzdelávania. ,,Na jednej strane sú tu projekty, ktoré zlepšia verejný priestor, na druhej strane učíme ľudí brať zodpovednosť za seba, za svoje okolie, za mesto. Každý môže zo svojej úrovne identifikovať nejaký problém, podieľať sa na jeho riešení a mesto je tu na to, aby mu v tom pomohlo,“ povedal na vyhodnotení pilotného ročníka participatívneho rozpočtu trnavský primátor.
Trnavčania v hlasovaní odovzdali takmer dvetisíc tlačených hlasovacích lístkov a prostredníctvom internetového hlasovania ďalších viac ako 350 hlasovacích formulárov. Najväčšiu podporu v hlasovaní získal jednoduchý projekt umiestnenia piknikových stolov a lavičiek v mestskej promenáde. S myšlienkou prišla Anna Šimončičová, piknikový mobiliár navrhla umiestniť neďaleko detského ihriska pri Bernolákovej bráne. Náklady na víťazný projekt by nemali presiahnuť 1 900 eur. Na druhom mieste v hlasovaní skončil projekt podpory poradenského centra pre rodiny v ťažkých životných situáciách, na treťom projekt zameraný na propagovanie separovaného zberu, na ďalších tančiareň pre seniorov, zavedenie separovaného zberu bioodpadu, petangové ihrisko a ďalšie.
Podľa Petra Nedoroščíka z občianskeho združenia Utopia Trnavčania prišli so širokým spektrom projektov, od detských po seniorské, od zelených cez kultúrne až po športové. V Trnave pomáhalo so zavedením participácie občanov na rozdeľovaní verejných peňazí občianske združenie Utopia, ktoré má s tým skúsenosti z Ružomberka, Banskej Bystrice alebo Bratislavy – Nového Mesta. Náklady na pilotný ročník dosiahli približne 10-tisíc eur.