Slováci boli lepší, Severným Írom však gól nedali. Dominovali sme, tvrdí Kozák

Presne týždeň pred európskym šampionátom odohrali Slováci posledný prípravný zápas. So Severným Írskom sa rozišli bezgólovou remízou.

Na Mareka Hamšíka (vľavo) si dávajú súperi veľký pozor.Na Mareka Hamšíka (vľavo) si dávajú súperi veľký pozor. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

TRNAVA. Futbalová horúčka graduje. Už pri nástupe slovenských futbalistov na rozcvičku diváci aplaudovali. Na generálku pred majstrovstvami Európy so Severným Írskom (0:0) ich prišla vyprevadiť zaplnená City Aréna (18 111 divákov).

Predzápasové vystúpenie dravého sokola, akoby mali symbolizovať, čím by sa zverenci Jána Kozáka mali vo Francúzsku prezentovať.

V základnej zostave nastúpil nečakane na ľavej strane obrany Dušan Švento. Ešte prekvapujúcejšie bolo, že Tomáš Hubočan nefiguroval ani v zápasovej súpiske. Na poste defenzívneho stredopoliara operoval Plzenčan Patrik Hrošovský. Premiérový zápas v príprave odohral Róbert Mak.

Hostia hrali jednoducho

Od začiatku sa snažili Slováci diktovať tempo zápasu. Hostia, ktorí sa tiež prebojovali do Francúzska (v skupine majú Nemecko, Poľsko, Ukrajinu) hrali typický ostrovný futbal. Medzihru nahrádzali dlhými nakopávanými loptami na urasteného Laffertyho.

Sedemgólový kvalifikačný strelec pohrozil v 8. minúte, keď jeho strelu z vnútra šestnástky zblokoval Pekarík rukou. Slovenský obranca ju mal pri tele a rozhodca Petrescu rozpažil. Hralo sa ďalej.

Vo zvyšnom priebehu prvého dejstva dominovali Slováci. Po štvrťhodine hry Švento vyhral dôležitý súboj pri postrannej čiare, prihral Weissovi, ktorého prízemný pokus mieril tesne vedľa.

Mak brankára neoklamal

„My chceme gól,“ ozývalo sa z trnavských tribún. Ich obľúbenci k nemu nemali ďaleko. Najskôr Ďuriš pri uvoľnení na hranici šestnástky zvládol najťažší prvý dotyk, ale následne mu loptu obranca odkopol na roh. Po ňom hlavičkoval Kucka v z piatich metrov trestuhodne nad bránu.

Najväčšiu šancu spálil Róbert Mak. Ďuriš si skúsene počkal kým nebude v ofsajde a rýchlonohého futbalistu poslal do samostatného nájazdu. Mak v ňom trafil len vybiehajúceho brankára.

Potlesk majstrom Európy

Cez prestávku diváci tlieskali majstrom Európy z Belehradu 1976, ktorí dostali pamätné ocenenie. Šanca slovenských futbalistov na zopakovanie pamätného úspechu nebude jednoduchá. Kurz na ich celkové víťazstvo je pred turnajom 160:1.

Zázraky sa dejú, čo dokázal v uplynulej sezóne anglickej ligy Leicester, ktorého kurz pred začiatkom ročníka bol 5000:1.

Natiahli sériu bez prehry

Aj v druhom dejstve boli domáci hráči aktívnejší. Hrošovský vysunul krásnou kolmicou Weissa, ale jeho pokus skončil nad bránou.

Krídelník katarského klubu Al Gharafe hral s chuťou. Súperom jeho individuálne prieniky robili ťažkosti. Zverencom Jána Kozáka sa však nepresadzovalo jednoducho proti sformovanému súperovi, ktorý neprehral už dvanásť zápasov v rade.

Slováci ťahajú taktiež ukážkovú sériu, keď neprehrali v ôsmich zápasoch po sebe. Z čoho päťkrát vyhrali s Luxemburskom (4:2), Švajčiarskom (3:2), Islandom (3:1), Gruzínskom (3:1) a Nemeckom (3:1) a tri razy remízy (s Lotyšmi 0:0, s Írmi 2:2 a Severnými Írmi 0:0).

Po zápase sa futbalisti rozlúčili s divákmi, ktorí im potleskom poslali pozitívnu energiu pred šampionátom. Prvý zápas na turnaji odohrajú „slovenskí sokoli“, ako znie oficiálna prezývka zverencov Jána Kozáka 11. júna v Bordeaux o 18.00 proti Walesu.

Online prenos

II. polčas

90.+: Slovensko bolo jednoznačne lepšie, vzhľadom nato, že nedokázalo premeniť ani jednu z veľkých príležitostí, končí zápas nerozhodne 0:0.

83. min: Severní Íri sa ojedinele dostali do nebezpečnej situácie, z pravej strany poslal hráč súpera silný center, ktorý tečoval kapitán Martin Škrtel takmer do vlastnej bránky. Ukázal sa však bleskový reflex brankára Kozáčika, ktorý loptu chytil.

81. min: Tlak neustáva. Peter Pekarík vyslal do šestnástky skvelý strielaný center na prvú tyč, Marek Hamšík však rybičkou netrafil loptu, ktorá preletela pokutovým územím Severného Írska.

78. min: Vladimír Weiss sa dostal do dobrej pozície v šestnástke súpera, no bohužiaľ, v danom okamihu nebol na hrote nikto, kto by ho doplnil a preto sa akcia skončila neúspešne odpískaným ofsajdom.

74. min: Na ihrisku sa hrá skvelý futbal, na tribúnach je zase skvelá atmosféra. 18 111 divákov mexickými vlnami a rôznymi heslami vlievajú energiu do žíl našich futbalistov.

67. min: Prišiel na ihrisko a ihneď sa ocitol v gólovej šanci. Po skvelej prihrávke na krídlo sa ešte lepším centrom blysol Peter Pekarík. Ondrej Duda bol však tesne bránený protihráčom a preto iba prestrelil bránku McGoverna.

65. min: Slovenský tím prvýkrát strieda - a hneď dvojnásobne. Z ihriska odchádzajú Róbert Mak a Michal Ďuriš a na ich miesto prišli čerství Ondrej Duda a Miroslav Stoch. Obaja by mohli priniesť do ofenzívy nový vietor a premeniť konečne jednu z početných šancí.

58. min: Vo veľkej šanci sa ocitlo aj Severné Írsko, keď striedajúci Washington vbehol do našej šestnástke a podobne ako Weiss v prvom polčase sa snažil prekvapiť brankára strelou na bližšiu tyč. Ani Matúš Kozáčik sa však nenechal prekonať.

53. min: Slováci si zápas jednoznačne užívajú. Najprv z priameho kopu takmer zahrozil Ďuriš, teraz Kucka ľavou nohou sa snažil prestreliť brankára Severného Írska. Trafil však iba svojho spoluhráča na hrote útoku.

47. min: Hneď v úvode druhého polčasu Slovensko zahrozilo. Po milimetrovej kolmici Patrika Hrošovského sa do veľkej šance dostal Weiss, pravou nohou však prestrelil bránku súpera.

Začal sa druhý polčas.

I. polčas

45.+ min: V posledných sekundách I. polčasu malo Severné Írsko možnosť nebezpečného voľného kopu, s ktorým mal aj brankár Kozáčik veľké problémy. Dorážajúci hráč súpera však stál v ofsajde a preto zostáva stav po I. polčase nerozhodný 0:0.

40. min: V obrovskej šanci sa ocitol Róbert Mak, ktorý išiel sám na brankára McGoverna. Ten však predviedol fantastický zákrok a stav preto zostáva nerozhodný. Následne mal dobrú šancu aj Weiss, tentokrát však mieril na vzdialenejšiu tyč. Obrancovia Severného Írska ho však opäť dobre dostúpili a jeho strelu stečovali na roh.

38. min: Slovensko je jednoznačne lepšie, po neistých prvých minútach pribúdajú šance na našom konte a keď naši chlapci nepoľavia, tak je gól v sieti Severného Írska na spadnutie.

30. min: Ďuriš sa opäť dostal do veľkej šance, keď po Makovej prihrávke veľmi pekne obtočil okolo protihráča. Tentokrát mu však v zakončení zamedzili obrancovia Severného Írska, ktorí v poslednej chvíli odkopli na roh.

23. min: Hrošovský z hĺbky pola centroval na Michala Ďuriša, ten sa však niekoľko centimetrov od gólovek hlavičky akoby zľakol brankára Severných Írov a loptu netrafil. K prvému gólu Slovenska tak opäť chýbalo len niekoľko centimetrov.

21. min: V posledných minútach pribudli fauly na oboch stranách. Najprv mali menšiu slovnú prestrelku Lafferty so slovenským kapitánom Martinom Škrtelom, o niekoľko momentov neskôr Juraj Kucka tvrdo uzemnil stopéra súpera Evansa. Hrá sa zatiaľ bez kariet.

15. min: Veľkú šancu malo aj Slovensko. Na konci prvej štvrťhodiny zápasu skvele potiahol po ľavej strane Dušan Švento, ktorý predložil peknú prihrávku Weissovi, ktorý pravou nohou sa snažil prekonať brankára strelou k bližšej tyči. Od gólu nás delilo niekoľko decimetrov.

8. min: Prví výrazne zahrozili Severní Íri, ktorí sa po peknej akcii z rohu ihrisku dostali až do šestnástky, kde zakončoval Kyle Lafferty. Jeho strelu zablokoval rukou Peter Pekarík, no hornú končatinu mal pri tele, takže rozhodca Petrescu jednoznačne rozpažil - toto penalta nebude. Slováci si však budú musieť dať pozor na priestor pred stopérskou dvojicou, ktorý nemôže zostať takto otvorený.

5. min: Od začiatku je viditeľné, že naši futbalisti sa budú snažiť kontrolovať zápas, máme loptu na kopačkách viac, než súper.

Pred zápasom

Pred zápasom: Slováci sa v závere minulého týždňa naladili dvoma víťazstvami v prípravných dueloch - v rakúskom Welse najskôr zvíťazili nad Gruzíncami 3:1 a o dva dni neskôr v Augsburgu šokovali futbalovú verejnosť, keď zdolali úradujúcich majstrov sveta Nemcov na ich pôde rovnakým výsledkom.

Prečítajte si tiež: Pozrite si kompletné súpisky účastníkov futbalových ME Čítajte

"Toto víťazstvo nás nakopne a ešte viac stmelí mužstvo," povedal po cennom triumfe stredopoliar SSC Neapol Marek Hamšík, doplnil ho záložník AC Miláno Juraj Kucka: "Dokázali sme, že vieme hrať futbal a že sa dá hrať s hocikým. Ťaháme za jeden povraz, ideme ďalej."

Pred zápasom: Slovenská reprezentácia naposledy prehrala v medzištátnom stretnutí v októbri 2015, keď v kvalifikácii o postup na tohtoročné ME podľahli v Žiline Bielorusom (0:1).

Odvtedy Slováci neťahali za kratší koniec v siedmich dueloch po sebe. Vybojovali v nich päť víťazstiev - zdolali Luxemburčanov (4:2), Švajčiarov (3:2), Islanďanov (3:1), Gruzíncov (3:1) a Nemcov (3:1) - a pridali dve remízy (s Lotyšmi 0:0 a s Írmi 2:2).

Prečítajte si tiež: Slovák, ktorý v klube vysedával na tribúne, v reprezentácii bojuje o základ Čítajte

Pred zápasom: Severné Írsko je však na tom ešte lepšie. Zverenci Michaela O'Neilla vlani v marci nestačili v príprave na Škótov (0:1), odvtedy odohrali jedenásť medzištátnych duelov a ani raz nenašli premožiteľov.

Získali šesť víťazstiev (v súbojoch s výbermi Fínska, Faerských ostrovov, Grécka, Lotyšska, Slovinska a Bieloruska), zmierlivo sa po nerozhodných výsledkoch rozišli s Katarčanmi, Rumunmi, Maďarmi, Fínmi a Walesanmi.

Pred zápasom: K najvýraznejším osobnostiam severoírskeho mužstva patria obranca West Bromwichu Albion Jonny Evans, stredopoliar FC Southampton a kapitán národného tímu Steven Davis a útočník Birminghamu City Kyle Lafferty, ktorý je kmeňovým hráčom Norwichu City.

Pred zápasom: Diváci v Trnave uvidia súboj susedov z ostatného júnového vydania rebríčka krajín Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Prečítajte si tiež: Slovensko poskočilo v rebríčku FIFA o osem miest Čítajte

Slovákom patrí 24. priečka, Severným Írom 25. post, čo je ich historické maximum, podotkol web britskej BBC.

Slováci majú pred šampionátom kurz 160:1 na celkový triumf, kým Severní Íri 450:1.

Pred zápasom: Hráči Slovenska sa na úrovni A-mužstiev stretli so Severnými Írmi dosiaľ trikrát. Slováci tohto oponenta dvakrát zdolali v úspešnej kvalifikácii o postup na MS 2010 (2:1 doma a 2:0 vonku), Severní Íri zvíťazili 1:0 na domácej pôde v Belfaste vo vzájomnom prípravnom zápase v marci 1998.

Skóre je pre SR teda mierne priaznivé (4:2).

Prečítajte si tiež: Severní Íri majú simulovať Wales. Hroziť budú vzduchom Čítajte

Pred zápasom: „Severné Írsko produkuje typický ostrovný futbal. Niektoré jeho prvky sa vyskytujú aj v hre waleskej reprezentácie. Práve preto sme sa rozhodli hrať s týmto súperom,“ prezradil asistent trénera Štefan Tarkovič.