TRNAVA. Spolu deviatim z celkového počtu pätnásť projektov sa v pilotnom ročníku ujdú peniaze z participatívneho rozpočtu Trnavy. Tá pre tento rok vyčlenila na občianske aktivity 20-tisíc eur, odhadované náklady na víťazné projekty sú celkovo 17533,32 eura.
Najviac ľudí podporilo svojim hlasom projekt s názvom Mobiliár mestskej promenády. Ten v Parku Antona Bernoláka počíta s umiestnením napevno osadených piknikových stolov a lavičiek. Park by tak mal slúžiť nielen ako prechodná zelená zóna, ale aj ako miesto, kam ľudia prídu cielene za oddychom a rekreáciou.
Na piknikovaní v Promenáde, na ktoré by malo ísť 1880 eur, sa zhodli internetoví aj papieroví hlasujúci. Tí mu spolu pridelili 1436 hlasov, u koordinátorov však taký úspech nemalo. V samotnom verejnom zvažovaní skončili zmeny v Promenáde na desiatom mieste, celkový súčet všetkých spôsobov hlasovania im však zabezpečil prvé miesto.
Sociálne cítenie
To, že Trnavčanom na druhých záleží, dokázali aj pri hlasovaní o druhej priečke. Opäť tu panovala zhoda medzi fyzickým a internetovým hlasovaním a s počtom hlasov 1185 sa rozhodli podporiť poradenstvo a sprevádzanie rodín v ťažkej životnej situácii. Suma 600 eur by mala pomôcť tým, ktorí sa potrebujú poradiť alebo sa o niekoho oprieť.
Na treťom mieste skončila vo finále Vedomá Trnava. Projekt, ktorého cieľom je motivovať ľudí k rozumnému nakladaniu s odpadovými materiálmi a separovaniu aj pomocou výroby rôznych recyklovaných vecí, zároveň zhltne z rozpočtu skoro najviac peňazí. Celkovo 4200 eur.
Na tretiu priečku ho pretlačili hlasy koordinátorov, ktoré mali najväčšiu váhu. Trnavčania, ktorí svoje hlasovacie lístky odovzdali na niektorom zo zberných miest, mu určili piate miesto, internetoví hlasujúci ho preklikali na štvrtú priečku, u koordinátorov bol prvý.
Peniaze pre seniorov
Medzi deviatimi projektmi, ktoré peniaze z participatívneho rozpočtu dostanú, sú až tri zamerané na seniorov. Tí dostanú tančiareň (4. miesto, náklady 2272 eur), revitalizujú si átrium v malometrážnych bytoch (7. miesto, náklady 4570 eur) a petang si zahrajú na novom ihrisku (8. miesto, náklady 846,32 eura).
Trnavčania svojimi hlasmi okrem toho podporili aj vznik spoločenskej hry Tajuplná Trnava (5. miesto, náklady 1600 eur), sídliskový kontajner na separáciu bioodpadu (6. miesto náklady 1420 eur) a vodorovné vyznačenie cyklochodníka popri Trstínskej ceste (9. miesto, náklady 145 eur).
Tesne za hranicou postupu skončila ovocná oáza v areáli Základnej školy s materskou školou na Vančurovej ulici. Do rozpočtu sa nezmestila aj pre vysoké náklady, ktoré odhadli na päťtisíc eur.