GALANTA. Primátor Galanty Peter Paška nepodpísal pätnásť uznesení prijatých mestským zastupiteľstvom na májovom rokovaní. Primátor sa pri väčšine z nich domnieva, že odporujú zákonu, niektoré označil za nevýhodné pre mesto.
Podľa zákona o obecnom zriadení môže primátor pozastaviť výkon uznesenia tak, že ho nepodpíše. To môže urobiť len v dvoch prípadoch, ak podľa neho odporuje zákonu alebo je pre mesto zjavne nevýhodné. Mestské zastupiteľstvo v Galante rokovalo v máji dva dni.
Z prvého rokovacieho dňa podpísal primátor všetky uznesenia, z druhého len trinásť z 28 schválených. Podpisu sa nedočkalo ani uznesenie, ktorým mestské zastupiteľstvo schválilo pokračovanie prerušeného rokovania. Podľa primátora bolo v rozpore so zákonom.
Paška nepodpísal ani uznesenie o tom, že do finančnej komisie boli zvolení poslanci László Bíró a František Gaulieder, takéto uznesenie označil prvý muž Galanty za zjavne nevýhodné pre mesto. Rovnaký osud mali aj uznesenia o personálnych zmenách v dozorných radách mestských spoločností Bysprav a Galantaterm a niektoré ďalšie. Mestské zastupiteľstvo môže pozastavené uznesenia potvrdiť, ak ich trojpätinovou väčšinou poslancov do dvoch mesiacov opäť schváli.
Nesúlad medzi primátorom Paškom a poslancami mestského zastupiteľstva je viditeľný už od začiatku volebného obdobia. Mestské zastupiteľstvo v Galante primátorovi v minulom roku dvakrát vyslovilo nedôveru, v júni ho poslanci otvorene vyzvali na odchod z funkcie.
V auguste sa im primátor odplatil tým, že ignoroval žiadosť skupiny poslancov o zvolanie mestského zastupiteľstva, na ktorom chceli potvrdiť pozastavené uznesenia o nedôvere primátorovi. Na konci roka nepodpísal mestským zastupiteľstvom schválený rozpočet a rokovanie poslaneckého zboru zvolal aj na 31. decembra.