TRNAVA. Prví mestskí policajti vyšli do ulíc Trnavy pred štvrťstoročím, 1. júna 1991. Vtedy ich bolo spolu s náčelníkom dvanásť, v začiatkoch slúžili len cez deň. Prvým zamestnancom Mestskej polície v Trnave bol Igor Keleši, ktorý je od začiatku až doteraz jej náčelníkom. Počet policajtov medzitým narástol na 65, podľa Kelešiho by ich Trnava potrebovala najmenej sto.
Medzi štatistikami mestskej polície vyniká údaj o použití služobnej zbrane. ,,Služobnú zbraň sme za tých 25 rokov použili jeden jediný raz, bol to varovný výstrel do vzduchu pri zadržaní páchateľa trestného činu,“ povedal Keleši. V začiatkoch však slúžili bez zbraní, aj bez služobných vozidiel a inej techniky. Mestská polícia vznikla len na základe jediného paragrafu v zákone o obecnom zriadení, ktorý takýto krok umožňoval, žiadna ďalšia legislatíva vtedy neexistovala. ,,Prvé úvahy o úlohách mestskej polície boli z dnešného pohľadu absurdné, jedna z požiadaviek napríklad bola, aby dvaja mestskí policajti v dobových uniformách stáli pred radnicou,“ zaspomínal na časy spred štvrťstoročia Keleši. To sa nikdy nestalo, za úlohu dostali starať sa o verejný poriadok.
Mestské zastupiteľstvo policajtom pomohlo prijatím všeobecne záväzného nariadenia o donucovacích prostriedkoch. Postupne prichádzali chýbajúce zákony, požiadavky na odbornú spôsobilosť policajtov, vybavenie služobnými autami, do ulíc sa dostali kamery. Mestská polícia v Trnave je dnes podľa náčelníka Kelešiho veľmi dobre vybavená, problémom sú nevyhovujúce priestory. Trnava by podľa neho potrebovala najmenej sto policajtov, čo by umožnilo zriadenie okrskov na sídliskách a zavedenie ,,okrskárov“.
Medzi najťažšie úlohy mestských policajtov v Trnave zo začiatku patrilo zabezpečovanie verejného poriadku pri rómskych protestoch okolo roku 1993, neskôr pri zabezpečovaní poriadku pri futbalových zápasoch. Zabrať policajtom dali aj udalosti v roku 2009, keď vyhorela bytovka na Coburgovej ulici a desiatky ľudí zostali bez strechy nad hlavou. Naopak, najviac radosti mali zo zákrokov, pri ktorých pomohli zachrániť zdravie alebo životy ľudí. Prácu trnavských mestských policajtov už dvakrát ocenili prezidenti republiky vyznamenaniami.
Aj keď Mestská polícia v Trnave má 25 rokov, terajší mestskí policajti nie sú prví, ktorí sa starajú o verejný poriadok v meste. Trnava získala v roku 1238 právo trestať zločincov a rozhodovať o mučení, popravách a ďalších trestoch. O rok neskôr mestská rada zvolila prvého kapitána mestskej stráže, ktorý mal právo vyberať mestských strážnikov aj mestského kata. Predchodcovia dnešných mestských policajtov fungovali v Trnave až do roku 1948.