PIEŠŤANY. Na piešťanskom Kolonádovom moste stretnete veľa ľudí, ktorí vám niečo ponúkajú. Či už pukance, melódie Južnej Ameriky či magnetky pre kúpeľných hostí. Občas si tam rozloží stánok aj ľudový rezbár Marián Detko z neďalekých Krakovian. Už z diaľky nás zaujali jeho stojany s drevenými tvárami a siluetami hradov či kostolov.
O to väčšie prekvapenie bolo, keď sme zistili, že namiesto z dreva bolo všetko vyrezané z kôry. Detko tvrdí, že na Slovensku je jediný.
Videl to kedysi v Prahe, začal s tým u nás
Ako vyštudovaný stolár mal vždy vzťah k drevu. Ku kôre sa dostal viac-menej náhodne asi pred desiatimi rokmi v Prahe. Jeden umelec ich tam predával na ulici.
Zásadne vyrezáva iba do kôry z kanadského topoľa, je vraj najlepšia. Na Slovensku ich už vraj moc nie je, často musí za nimi cestovať. Naposledy do susedných Čiech. Ale oplatilo sa, kôra na ňom mala takmer 30 centimetrov. „Kôra sa spracováva tak, že sa nechá viackrát opršať a vyschnúť a až po pol roku sa spracováva ďalej,“ poodhalil Detko.

Kôra má dlhú životnosť, výbornú elasticitu, za jej výhodu možno označiť aj to, že sa správa ako špongia. Vlhkosť nasaje a neskôr sa z nej zasa odparí, bez akýchkoľvek zmien na rozdiel od dreva. Z kôry najčastejšie vyrezáva veterné mlyny, kvety, postavy starcov, zvierat, anjelov, srdiečka. V poslednom období aj hrady či kostoly z celého Slovenska.
Po rôznych výstavách momentálne „cestuje“ okrem ďalších vyrezávaný Čachtický hrad, respektíve jeho podoba z minulosti. Má vyše 1,2 metra.
Asi 20 hodín týždenne, relaxuje pri tom
Jeho diela vznikajú niekoľko dní, týždenne sa vraj tomu venuje asi 20 hodín popri každodennej starostlivosti o ovce a ďalšie veci. Vyrezať približne metrového starčeka z kôry topoľa zvládne za tri dni. Ako s úsmevom tvrdí, kôre tým dáva novú dušu. Vyrezávanie je pre neho relax.
Čo sa týka rezbárstva, v dnešnej dobe sa podľa Detka z neho vyžiť nedá. Po ekonomickej stránke to považuje len za niečo na prilepšenie. Nechodí iba po jarmokoch, aktívny je aj na sociálnych sieťach, má aj svoju webstránku. Novodobý rezbár musí byť „zdatný“ aj na internete. Za hranice ho to vraj zatiaľ príliš neláka. „Do zahraničia sa nehrniem, najskôr treba zaujať ľudí u nás doma a nie vynášať umenie z krajiny,“ konštatuje.
Chodí po súťažiach i na jarmoky
Už niekoľko rokov pôsobí Detko v piešťanskej výtvarnej skupine okolo známeho maliara Alojza Majerníka. Jeho práce možno vidieť aj na výstavách v Dome umenia, na rôznych súťažiach, jarmokoch či trhoch.
Okrem toho všetkého sa venuje aj rezbe motorovou pílou, najčastejšie ňou vyrezáva ženské skulptúry. „Často drevo prirovnávam k žene, ktorá vyžaduje cit, pochopenie a zároveň i nehu a vášeň,“ vyznal na záver Detko.
Dobrý rezbár podľa jeho slov potrebuje okrem náradia iba zdravé ruky a srdce. Jeho dielňa nie je veľká, má asi 3 x 3 metre. Na jeho práce nenatrafíte iba u nás. Visia na stenách v Kanade, Spojených štátoch, Austrálii a v mnohých európskych krajinách.