TRNAVA. Od štvrtka 8. do nedele 11. septembra sa centrum Trnavy opäť premení na veľké jarmočnisko. Tradičný trnavský jarmok sa bude konať na desiatich uliciach, počas piatku a soboty nebude chýbať ani Stredovek pod hradbami v Parku Antona Bernoláka.
Rozmiestnenie stánkov zostáva rovnaké ako vlani, občerstvovacie centrá budú na Radlinského ulici – na parkovisku pri Bernolákovej bráne a na Vajanského, pred krajským súdom. Spolu tu bude pre návštevníkov jarmoku k dispozícii 39 stánkov, tiež stoly a lavice prekryté párty stanmi.
Remeselníci si svoje stánky s ukážkami výroby rozložia na Hlavnej ulici a na Trojičnom námestí, drevené stánky s remeselným tovarom na predaj budú na Radlinského.Komerčným predajcom bude opäť patriť Paulínska ulica a jej okolie, stánky však už nebudú na úzkom parkovisku na Dolnopotočnej. Tento priestor by mesto rado využilo na platené parkovanie vozidiel predajcov.
Chýbať nebudú ani kolotoče v troch lokalitách – na veľkom parkovisku na Dolnopotočnej, v Orolskej záhrade a na pozemku vedľa Balakova. Nafukovacie atrakcie v Promenáde plánované nie sú.
Na jarmok kyvadlovkou
Okrem dopravných obmedzení, ktoré budú musieť opäť strpieť obyvatelia Vajanského, pripravilo mesto aj novinku pre tých, ktorí sem zavítajú z diaľnice D1.Autá návštevníkov z Bratislavy a iných miest plánuje odstaviť na pozemku pri OBI (bývalý Baumax) a do centra ich dopraviť autobusmi.
„Ide o to odkloniť nových návštevníkov, ktorých chceme získať z D1 a z mesta Bratislava, aby nám nezhoršili už tak dosť kritickú situáciu s dopravou,“ povedal na zastupiteľstve viceprimátor Tibor Pekarčík (Lepšia Trnava).
Podľa jeho slov za prenájom pozemku v obchodnej zóne nebude mesto platiť nič, zabezpečí len dva autobusy, ktoré budú premávať počas soboty a nedele každých dvadsať minút smerom na Jakubské námestie a späť.Tí, ktorí idú na návštevu k rodine do mesta, sa však obávať nemusia. Viceprimátor uviedol, že budú riešení tak, aby nemali problém dostať sa na jednotlivé sídliská.
Bude tu však sprísnený dohľad polície, ktorá bude kontrolovať najmä vozidlá na Spartakovskej a na sídlisku Ľudmily Podjavorinskej.
Zmeny do troch rokov
Novinkou na jarmoku budú stánkari, ktorí namiesto tradičnej cigánskej, pečených klobás, kačice s lokšami a burčiaku ponúknu zdravú ra-cionálnu stravu.
Mesto ich plánuje umiestniť na zrekonštruovanej Hviezdoslavovej ulici, kam bude z Trojičného námestia tiež pokračovať kultúrna zóna. Sortiment predajcov má byť pritom podobný ako na Trnavskom rínku, oproti bežným stánkom s občerstvením budú zvýhodnení aj finančne. Namiesto 1200 eur za prenájom zaplatia o tisícku menej.
„Bol by som rád, aby sa do konca volebného obdobia jarmok celkovo transformoval do niečoho oveľa kultúrnejšieho, čo bude mať pramálo čo spoločné s cigánskou v jednej ruke a burčiakom v druhej ruke,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka.
Podľa neho totiž ide nielen o čísla, ale aj o celkový zážitok. Ten vraj aktuálne pokrivkáva, rád by preto pozdvihol napríklad úroveň prostredia v občerstvovacích zónach.
„Cigánska je v pohode, burčiak je v pohode, ale ide aj o to, v akom prostredí tieto dve veci konzumujem. Príjemnosť toho pocitu je dnes zredukovaná na drevené lavice a mokré stoly, kde si nie som istý, či sú len obliate,“ povedal Bročka.
Rád by na jarmoku videl napríklad normálne poháre, ktoré by si ľudia mohli prenajať, obsluhu, ktorá by sa starala o odpratávanie riadov a nepretržitú kontrolu čistoty.
„Predstavte si, že sedíte pod stanom, ktorý vyzerá ako niečo príjemné a nie niečo, čo sa váľalo trištvrte roka v nejakom sklade. Nad hlavou máte nejakú zelenú dekoráciu a do toho hrá živá kapela,“ povedal Bročka s tým že časť nákladov na skultúrnenie prostredia by na seba bez problémov zobralo mesto.