TRNAVA. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zmenila od polovice mája pravidlá nastupovania a predaja cestovných lístkov vo vlaku na troch regionálnych trasách. Ide o linky Čadca – Makov, Humenné – Stakčín a Trnava – Kúty.
Táto novinka sa týka iba cestujúcich zo staníc, kde nefunguje pokladnica na predaj lístkov. Ľudia si budú môcť kúpiť lístok priamo vo vlaku, nastúpiť však musia do vozňa s oranžovou nálepkou s nápisom - predaj cestovných lístkov.
Okrem toho si môžu lístok zabezpečiť aj formou SMS či cez internet. „Cieľom je dosiahnuť stav, aby si ľudia kupovali lístok pred tým, ako nastúpia do vlaku. To je legitímna požiadavka dopravcu. V mestskej hromadnej doprave ani v medzimestských autobusoch nie je mysliteľné usadiť sa v spoji bez lístka. Vo vlakoch to bola roky tolerovaná prax, ktorú však citeľne zneužívajú čierni pasažieri,“ povedal Július Slíž, riaditeľ odboru stratégie a medzinárodných vzťahov. Podľa štatistík ZSSK, počet predaných lístkov na krátke vzdialenosti z obcí a miest, kde nie je pokladničný predaj, je oveľa nižší ako opačným smerom.

Rozdiel je podľa Slíža takmer 23 percent. To znamená, že cestujúci zo staníc bez otvorenej pokladnice si niekedy lístok vo vlaku vôbec nekúpia alebo nahlásia zastávku či stanicu bližšiu k svojmu cieľu.
„Ak si cestujúci lístok zabezpečia vopred, nemusia hľadať vo vlaku špeciálny vozeň na predaj ani vlakvedúceho. Môžu sa usadiť kdekoľvek v súprave. Zároveň obmedzíme situácie, keď cestujúci nastúpia bez lístka a vyhýbajú sa jeho kúpe aj vo vlaku. Takíto pasažieri však poškodzujú ostatných občanov,“ dodal Slíž.
Vozeň s nálepkou je obvykle umiestnený v strede súpravy. Len tam možno kúpiť lístok bez prirážky, ak ste nastúpili na stanici, kde nie je pokladnica. Tam, kde bola možnosť a nevyužili ste ju, si ZSSK účtuje prirážku od 1,50 do 3 eur. V ostatných vozňoch je prirážka až 5 eur k riadnemu cestovnému.
Nové pravidlá sa nebudú týkať telesne postihnutých občanov, seniorov nad 70 rokov alebo rodín s deťmi v kočíku a cyklistov.