TRNAVA. Ešte pred dvomi rokmi sme uverejnili článok o tom, ako istý Talian z Milána roky márne pátral po svojom predkovi. Jeho pradedo zahynul počas 1. svetovej vojny, pochovaný je na Cintoríne padlých v 1. svetovej vojne v Trnave.
Toto pohrebisko, kde odpočíva takmer tisícka vojakov z rôznych európskych krajín, neohraničuje žiadny plot. Pietne miesto pripomína iba hlavný pamätník, na ktorom sú vyryté roky 1914 – 1918 - obdobie vojnového konfliktu. Je tu ešte niekoľko ďalších hrobov.

Roky žiadali o dotáciu
Roky sa radnica usilovala o dotáciu na obnovu pohrebiska od Ministerstva vnútra (MV) Slovenskej republiky. Doteraz neúspešne. Tento rok na to vyčlenila peniaze z vlastných zdrojov, z rozpočtu na ňu pôjde dohromady 20-tisíc eur, 15-tisíc plus 5-tisíc eur v rámci rozpočtového opatrenia (RO). RO zaviedli po obnove pešej zóny a má slúžiť na financovanie mimoriadnych okolností, ktoré zapríčinia práce navyše. Tento rok upravia zatiaľ len pohrebné miesta vojakov padlých v I. svetovej vojne pred hlavným vstupom na cintorín. Mesto oslovilo šesť firiem, cenovú ponuku predložili iba štyri.
Zákazku nakoniec získala trnavská firma CS, ich ponuka je necelých 17 662 eur. Predpokladanú hodnotu zákazky odhadli na 21 900 eur, súťažou usporili 4 238 eur. Podľa agentúry TASR mesto pripravilo vzorovú úpravu jedného hrobového poľa. Potrebné je odkopať, vyčistiť, zarovnať a zafixovať pôvodné obrubníky, upraviť cestičky medzi hrobmi a ďalšie práce. Na chodník by chceli použiť aj historickú dlažbu, ktorú má mesto v skladoch. Práce by mali byť hotové do dvoch mesiacov.
Rozsiahle zmeny neplánujú
Ráznejšie stavebné zásahy, pre ktoré by bola potrebná aj projektová dokumentácia, sa tento rok nechystajú. „Nie je v programe na rok 2016, plánovaná zjednodušená projektová dokumentácia by neriešila problém cintorína komplexne.
Predbežne na základe rokovania z 18. apríla budú každý rok v rozpočte vyčlenené finančné prostriedky na priebežnú úpravu cintorína,“ ubezpečil Pavol Tomašovič, hovorca mesta. Plánované zmeny, aj keď ba čiastočné, hodnotia kladne aj na Správe cintorínov v Trnave. „Padlí vojaci si zaslúžia dôstojné pietne miesto,“ napísali v stanovisku.
Najviac však pohrebisku chýba plot, v minulosti sa tu často zdržiavali bezdomovci. To, či ho v budúcnosti postavia, závisí od financií. Jediné informácie o tomto cintoríne sme našli v katastrálnych listoch z rokov 1919 – 1925 vo Vojenskom historickom archíve (VHA) v Bratislave. Je tam pochovaných presne 996 vojakov. Pochádzajú z 11 krajín, v dvanástich hroboch ležia neznámi vojaci.
Najviac, až 286, pochovaných vojakov bolo československej národnosti, ďalej 137 Rusov, 183 Juhoslovanov, 120 Maďarov, 103 Rumunov, 75 Poliakov, 47 Talianov, 30 Rakúšanov po jednom Nemcovi, Estóncovi a Lotyšovi. V Katastrálnych listoch je aj plán cintorína s presným vyznačením hrobov. Zachovala sa aj jediná fotografia.
Telá vojakov vyberali priamo z vlaku
Krátko po uverejní článku spred dvoch rokov sa nám ozvala vtedy ešte 86-ročná Emília z Trnavy. Jej otec bol štábny rotmajster, spolu s ním tam pravidelne chodila a presne vie, ako vyzeral. „Na každom hrobe bol kovový štítok, cintorín bol ohradený a pri jeho vchode bola socha vojaka na podstavci. Bola tu železnica, telá mŕtvych vojakov vyberali z vlaku a vozili ich na cintorín,“ spomínala pani Emília ešte pred dvomi rokmi. Na Nitrianskej ulici sú až tri cintoríny: evanjelický, vyššie spomínaný vojenský a židovský.