PIEŠŤANY. Ostrov Lido v Piešťanoch sa začína pri Dome umenia (DU) a tiahne sa až k Trenčínu, z jednej strany ho obmýva tečúci Váh, z druhej zasa Váh tečúci v umelo vytvorenom kanáli, ktorý je súčasťou Vážskych elektrární.
Na tento jedinečný zelený priestor sa dostanete pešo či na bicykli cez lanový most pri DU, alebo autom cez železný most na periférii Piešťan. Už toto leto bude Lido okrem mnohých ďalších akcií hostiť aj zaujímavý workshop s názvom 1:1. Je určený pre všetkých mladých študentov architektúry a dizajnu.
Predchádzajúce tri ročníky sa uskutočnili v prírodnom súkromnom areáli v dedinke Trnavá Hora. Jeho organizátorky vždy chceli vyjsť s projektom do verejného priestoru. To sa im podarilo, respektíve podarí, až tento rok.
Netradičné Lido v centre Piešťan
„Priestor sa im zdal lákavý kvôli netradičnej atmosfére, typicky piešťanskej, prímorskej, a aj tým, že ide o špecifický priestor, ani les, ani park, v skutočnosti ostrov s prírodnou plážou, tradíciou a veľkým rozvojovým potenciálom,“ uviedla Lívia Gažová z občianskeho združenia (OZ) Centrum architektúry.
V poslednom období o Lido prejavilo záujem viacero OZ, preto je podľa Gažovej najvyšší čas na profesionálny zásah, ktorý by s priestorom zaobchádzal nielen v rámci údržby, ale ho aj obohatil o zaujímavé umelecké prvky.
Od 18. do 29. júla budú jeho účastníci z domácich i zahraničných vysokých škôl pod vedením skúsených lektorov z Fínska a Dánska pracovať na nevšedných objektoch vytvorených na mieru.
Zamerané na viacero vecí, diela zostanú
Osvoja si nové zručnosti súvisiace so stavebnou činnosťou, tímovú prácu, ale aj konkrétne metódy navrhovania ovplyvnené lídrami jednotlivých tímov.
Výsledky ich desaťdňového snaženia bude môcť verejnosť vidieť počas festivalu Lidožúr. Výsledné diela zostanú na Lide aj po skončení tohto projektu. „Hlavným cieľom workshopu je vytrhnúť študentov zo stereotypnej práce na ateliérových zadaniach a ponúknuť im iný formát vzdelávania, učenie sa praxou, priamym podieľaním sa na vzniku reálneho projektu v mierke jedna k jednej,“ doplnila Gažová. Súčasťou workshopu budú aj viaceré prednášky a diskusie v komunitnom centre Žiwell.
WORKSHOP ORGANIZUJÚ OZ
4. ročník Workshopu 1:1 organizuje OZ WOVEN v spolupráci s OZ Centrum Architektúry. OZ WOVEN vzniklo v roku 2014 transformáciou neformálneho zoskupenia štyroch architektiek z Katedry architektonickej tvorby na VŠVU. Od začiatku si kladú za cieľ nielen tvoriť, ale najmä vzdelávať mladých architektov a dizajnérov. To sa im darí aj vďaka Workshopu 1:1, ktorý úspešne funguje od r. 2013. OZ Centrum architektúry sa snaží zvyšovať povedomie verejnosti o architektúre, urbanizme a dizajne. Počas svojej doterajšej činnosti usporiadalo viacero výstav (Piešťanské nakúkanie, Hot Modern, obe v Elektrárni Piešťany), konferenciu (Vízie pre Piešťany) a sériu komentovaných prehliadok ArchitekTÚRA.