TRNAVA. Približne tridsať ľudí sa v utorok popoludní zišlo pred budovou trnavskej radnice, aby tu protestovali proti povoleniu spracovania zmeny územného plánu v lokalite Kamennného mlyna. O to požiadali investori Andrej Hronček a Peter Martiš, na pozemkoch, kde sú dnes naplánované rodinné domy, by radi postavili polyfunkčnú budovu s kaviarňou, detským ihriskom a ďalšími prevádzkami.
Protest zorganizoval Radovan Hynek, ktorý stojí aj za elektronickou petíciou Kamenáč si nedáme. Vyzbierať sa mu podarilo 3902 podpisov, účasť na proteste potvrdilo na sociálnej sieti 168 ľudí. Z nich však reálne dorazila len malá časť.

Zhromaždenie začal Hynek, ktorý patrí medzi sympatizantov Kotlebovej Ľudovej strany naše Slovensko, štátnou hymnou, po nej sa ujal slova. „Kamenáč je chránená oblasť, je to relaxačná zóna. Keď chceme hovoriť o probléme, ktorý sa nás týka, musíme sa vrátiť do minulosti. Už v roku 1993 bola schválená obytná zóna, vtedy sme žiaľ boli nečinní. Aj keď potom boli protesty, nič nepomohlo,“ povedal Hynek, ktorý viackrát zdôraznil, že za súčasný stav sú zodpovedné bývalé vedenia mesta.
Načasovanie protestu podľa neho nie je náhodné, chce ním vytvoriť tlak na poslancov, aby neprelomili veto primátora Petra Bročku. Ten sa totiž rozhodol aprílové uznesenie, ktorým poslanci spracovanie zmeny územného plánu povolili, nepodpísať.
„Čo ešte dovolíme? Zmiznú nám rybníky, necháme si všetko rozpredať? Chcem odkázať poslancom, aby dobre zvážili, aké kroky zvolia, či pôjdu proti vôli nás občanov. Lebo nabudúce už nemusia byť zvolení,“ nechal sa počuť Hynek.
Ten tiež pred zhromaždením oznámil, že investori sa zrejme zľakli protestu a predmetný bod na rokovanie nepôjde. Podľa slov Petra Martiša sa však o jeho stiahnutí dozvedeli len včera a z postupu mesta sú zmätení.

„Pôvodne to tam nemalo ísť, následne sme dostali informáciu, že v zastupiteľstve to bude, v piatok sme sa potom dozvedeli, že nie. Pozvali sme médiá z celého Slovenka, pripravovali sme prezentáciu a obhajobu toho, čo tam bude. Nemáme z toho radosť, že to bolo stiahnuté, lebo vôbec nevieme prečo,“ povedal Martiš.
Investori sa podľa neho budú snažiť dostať opätovné hlasovanie o povolení spracovania zmeny územného plánu do júnového zastupiteľstva, podľa Martiša na to majú právo. Rovnako podniknú právne kroky proti autorovi petície Radovanovi Hynekovi.
„Myslíme si, že touto petíciou bolo strašne veľa ľudí uvedených do omylu. Podpisovali proti nám bez toho, aby vedeli, čo podpisujú,“ doplnil Martiš.