TRNAVA. Prelomenie veta primátora Trnavy Petra Bročku v prípade zmeny územného plánu v lokalite Kamenný mlyn chcú dosiahnuť investori na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Poslanci v apríli schválili prípravu zmeny územného plánu v prospech občianskej vybavenosti, Bročka využil svoju právomoc a uznesenie nepodpísal. V Trnave sa tak stalo prvýkrát v novodobej histórii samosprávy.
Pozastavené uznesenie môže mestské zastupiteľstvo do dvoch mesiacov potvrdiť trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov. Proti zámeru investorov organizuje na sociálnej sieti aktivista Radovan Hynek protestné zhromaždenie pred radnicou počas rokovania mestského zastupiteľstva v utorok 17. mája.
Chystajú prezentáciu
Podnikatelia Andrej Hronček a Peter Martiš chcú postaviť priestory pre obchod a služby na pozemkoch, ktoré sú v aktuálnom územnom pláne vyhradené na výstavbu rodinných domov. Pre poslancov chystajú na utorok prezentáciu, ktorou ich chcú pre svoj projekt získať.
Podľa Hrončeka chcú v prvom rade vybudovať na pozemkoch bez jediného stromu kaviareň s detským ihriskom spolu s vopred odsúhlasenou ďalšou vybavenosťou, zámer ráta aj s výsadbou stromov.
,,Bude to taký pre verejnosť otvorený zelený ostrov, ktorý bude prepojený s už existujúcim lesoparkom,“ vysvetlil Hronček.
Internetová petícia
Proti zámeru spustil aktivista Hynek internetovú petíciu, v ktorej hovorí o barbarstve proti prírode či blízkosti trnavských rybníkov. Petíciu podporilo viac ako 3600 ľudí, podľa Hrončeka boli informáciami aj fotografiou rybníka zámerne uvedení do omylu.
Proti obchodným prevádzkam v lokalite sa na aprílovom rokovaní poslaneckého zboru jednoznačne postavil viceprimátor Matej Lančarič, podľa ktorého prinesú ďalšiu dopravnú záťaž pre susedný lesopark. Zmena územného plánu by sa dotkla piatich pozemkov s rozlohou viac ako 2000 metrov štvorcových.
Pozemky sú medzi dvoma cestami, na rodinné domy sú len ťažko predajné. Poslanci schválenie procesu, ktorý má viesť k zmene územného plánu, vysvetľovali okrem iného aj tým, že v tejto časti mesta pribudlo množstvo rodinných domov, chýba tam však akákoľvek občianska vybavenosť.
Protesty aj v minulosti
S prímestskou rekreačnou zónou Kamenný mlyn v Trnave sa spája aj historicky prvý protest občanov pred radnicou v novodobej histórii samosprávy v septembri 2012. Asi päťdesiat ľudí pred rokovaním mestského zastupiteľstva vyzvalo poslancov, aby Kamenný mlyn zachovali ako zelenú zónu bez výstavby.
Ich požiadavky zostali nevypočuté, pretože územný plán mesta ráta s výstavbou v oblasti Kamenného mlyna už od roku 1993. Jeho zmena by podľa vtedajšieho vyjadrenia radnice bola možná len vtedy, ak by mesto Trnava bolo pripravené znášať všetky škody, vrátiť peniaze za vybudovanie kanalizačného zberača Európskej únii, vykúpiť pozemky od súkromných vlastníkov a uhradiť im náklady spojené s prípravou výstavby.
Od tohto protestu už v tesnom dotyku lesoparku pribudli rodinné domy.