TRNAVA. Radnica si plošné georadarové mapovanie objednala so zámerom pokračovať v prezentácii čo najväčšieho množstva historických pamiatok v meste.
Za bazilikou našli pomocou prístroja, ako informoval TASR Miroslav Terray zo spoločnosti Terra Košice, pozostatky nielen už zaniknutého cintorína, ale najmä staršie múry, pravdepodobne obranného systému. Zároveň okrem iného zistili, že kostol sv. Michala, ktorý stál kedysi tesne za bazilikou, nebol situovaný tak, ako je naznačené v terajšej dlažbe chodníka. "Výsledky zo všetkých zistení budeme mať do týždňa od dokončenia prác," povedal pre TASR. Dnes pokračuje prieskum v mestskom amfiteátri, kde hľadajú chýbajúcu južnú časť mestského opevnenia. V piatok 13. mája sa s georadarom presunú na Námestie SNP pred okresný súd. Tam je situovaná jedna zo vstupných brán stredovekých hradieb Trnavy, zisťovanie jej pozostatkov pod povrchom si však asi vyžiada aj dočasné obmedzenie premávky.
Vedenie mesta, ako pre TASR povedal hovorca Pavol Tomašovič, má záujem zviditeľniť pamiatky na území Trnavy čo najviac, a to rôznou formou. "Za bazilikou je predstava vytvoriť akýsi archeopark. Už niekoľko rokov je tesne za zadnou stranou kostola prezentovaný unikátny karner, po dohode s archeológmi a pamiatkarmi by sa prezentovali aj ďalšie objavy, a to aj trojrozmerne, napríklad náznakovou nadstavbou nad základy. Chceme vstúpiť do rokovania aj s Trnavskou arcidiecézou, ktorej palác susedí s týmto pozemkom, lebo budeme pravdepodobne potrebovať posunúť súčasný chodník pri bazilike," povedal hovorca. Mesto v blízkom čase pripraví štúdiu riešenia celého pozemku.
Techniku georadaru použili v Trnave už pred desiatimi rokmi pri skúmaní podzemia baziliky a jej úzkeho okolia. Hľadala sa okrem iného krypta pod hlavnou loďou s pozostatkami arcibiskupov, ktorí v Trnave žili v 16. až 18. storočí. Priestory krypty a ich rozsah boli veľkou neznámou nielen pre verejnosť, ale dovtedy aj pamiatkarov a archeológov.