TRNAVA. Každý pohyb mestských policajtov počas služby i prestávky zachytáva GPS signál. Zariadenia sú nainštalované nielen v autách, ale aj vo vysielačkách, ktoré patria do základnej výbavy peších hliadok i cyklohliadok.
Toto monitorovanie má skvalitniť kontrolu činnosti hliadok v teréne. „Tento systém spoločne so systémom nahrávania telefonických hovorov a hlásení prostredníctvom rádiostaníc umožňuje spätne detailne vyhodnocovať rýchlosť aj kvalitu reakcie stálej služby a hliadok na oznámenia udalostí občanmi,“ píše sa v súhrnnej správe Mestskej polície (MsP) Trnava.
Jedna sťažnosť
Niektorí Trnavčania sa sťažujú, že hliadky sa často „zašívajú“. Oficiálne iba raz, zvyšok na sociálnych sieťach. Posledný podnet riešil Ivan Ranuša, zástupca náčelníka MsP Trnava ešte v marci. Poslal ho nemenovaný Trnavčan priamo primátorovi. Každý pohyb hliadka presne monitoruje GPS signál, veliteľ zmeny na obrazovke počítača a mapovom podklade takmer v reálnom čase presne vidí, kde hliadka momentálne je, koľko tam je a kam sa presúva. Všetko sa, samozrejme, nahráva a archivuje.
„Nie je možné, aby sa hliadka niekde zašila a oddychovala bez toho aby, o tom nevedel veliteľ,“ tvrdí Ranuša. Všetko sa dá dohľadať aj s odstupom času. Hliadka si to vraj jednoducho nemôže dovoliť. „Preto považujem za úsmevné, keď prichádzajú podobné obvinenia,“ dodal Ranuša.
Všetko bolo v poriadku
Osobne preveroval aj sťažnosť adresovanú primátorovi. A o čo išlo? Vozidlo MsP Trnava dve hodiny stálo pred domom, v ktorom má byt mestský policajt.
„Po preverení veci som zistil, že vozidlo stálo skutočne pred domom, kde býva náš policajt, ale nie dve hodiny ale presne 21 minút. Byt policajta sa nachádzal v obvode, v ktorom v daný deň vykonával hliadkovanie. V byte sa nachádzal počas svojej pracovnej prestávky, z ktorej využil o 9 minút menej ako mal nárok. Jeho nadriadený o tejto skutočnosti vedel,“ zhrnul.
Stačí sa ozvať zástupcovi náčelníka
Ak má vraj niekto podozrenie, že je hliadka nečinná, stačí ho kontaktovať. Všetko spätne spolu preveria.
Treba však dodať, že ak zbadáte policajtov s rožkami a šalátom v ruke, ako to spomenul nemenovaný poslanec na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva, nemusí ísť o nečinnosť.
„Policajti, tak ako všetci iní zamestnanci, majú v zmysle zákona nárok na prestávky v práci. V prípade 12- hodinovej zmeny majú nárok na dve 30 minútové. Prečo by práve policajti cez pracovnú prestávku nemohli navštíviť obchod alebo reštauráciu?“ pýta sa na záver Ranuša.
Reakcie z Facebook-u
Na našom FACEBOOK- u sme sa pýtali, čo si myslíte o GPS sledovaní hliadok? Videli ste niekde „kvasiť“ hliadku?
Marián B.: „Ani si nemyslím, že sa zašívajú, skôr nerobia obchôdzky tam, kde by mali. A to je choré, keď 3 policajtky naraz pozerajú po meste parkovacie lístky. Tak to je drahý špás.“
Adriana V.: „Ja mám s nimi iba dobrú skúsenosť, vždy, keď bolo treba niečo riešiť. Na druhej strane, moja mama mi rozprávala, že kedysi sa večer nemusela báť, lebo pravidelne stretávala pochôdzkarov. Ja som pochôdzkara, či už mestského, alebo štátneho, nikdy nevidela. Myslím, že našim sídliskám by to prospelo.“
Alina M.: „Keď nekvasia“ a dávajú pokuty, tak sa nikomu neľúbi. A keď si urobia pauzičku, tak aj s tým majú poniektorí problém.“
Dagmar T.: „Toto je choré, takéto sledovanie. Každý jeden človek by si to mal skúsiť.“
Lenka J.: „Stačí sa pozrieť večer na Linčianskej za nákupné stredisko, alebo v čase obeda vždy jedno auto stojí pri konkrétnom bytovom dome.“