TRNAVA. Trnavčania pripravili takmer päťdesiat konkrétnych projektov na lepšie využitie alebo zlepšenie verejných priestorov v meste v rámci iniciatívy Mestské zásahy. Z projektov je zrejmé, že obyvateľom Trnavy chýbajú parky, zeleň, športoviská či umelecké diela.
Všetky prijaté projekty budú uverejnené v publikácii a v júni vystavené v Synagóge – centre súčasného umenia Galérie Jána Koniarka. Budú sa nimi zaoberať aj zástupcovia mesta v spolupráci s prizvanými odborníkmi.
Medzi projektmi je napríklad návrh na dotvorenie pešej zóny pripomenutím si Dolnej brány, ktorá bola zbúraná už pred dvesto rokmi. Objavil sa aj návrh na postavenie pozorovateľne vtákov v oblasti Trnavské rybníky, návrh ozelenenia nevzhľadných trafostaníc, ďalej konkrétny návrh na výsadbu rozsiahlej stromovej aleje. Medzi projektmi je aj návrh na umiestnenie sochy bieleho anjela na pešej zóne, ale aj na ďalšie umelecké diela. Primátor Peter Bročka už pri štarte Mestských zásahov v Trnave deklaroval, že samospráva má veľký záujem dobré námety aj zrealizovať. Niektoré sa však uvedenia do praxe nedočkajú pre vlastnícke vzťahy, príliš vysoké náklady alebo iné prekážky. Okrem konkrétnych projektov Trnavčania doručili organizátorom aj 91 podnetov na zlepšenie verejných priestorov.
Cieľom Mestských zásahov je nájsť zmysluplné využitie pre zabudnuté, zanedbané alebo problematické miesta v meste, ktoré by bolo možné kreatívnym prístupom zmeniť. Projekt Mestské zásahy vznikol v roku 2011 v Bratislave, postupne sa rozšíril aj do ďalších miest. Nie všade sa však aktivistom podarilo pre tento spôsob zlepšovania vecí verejných získať aj samosprávu.