TRNAVA. Očkovanie proti tetanu je povinné pri úrazoch, kontaminovaných poraneniach a pri nehojacich sa ranách. Niektorí si možno ešte pamätajú na povinné preočkovávania proti, ktoré sa v dospelosti vykonávalo každých desať rokov a dokonca sa zapisovalo aj do občianskeho preukazu. O očkovaní v dospelosti sme sa porozprávali s Miriam Ondicovu z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave.
Akými zmenami prešlo toto očkovanie ?
- K zmene prišlo pred deviatimi rokmi, kedy sa začal u dospelých spolu s antigénom tetanu v jednej injekcii preočkovávať aj záškrt. Pôvodná imunizačná schéma preočkovávania proti tetanu bola predĺžená z desaťročného intervalu na pätnásťročný. S preočkovaním tetanu spolu s diftériou sa začína v 30. roku života.
Prečo sa očkovanie proti tetanu rozšírilo aj o záškrt ?
- Na základe výsledkov imunologických prehľadov bol zistený u 40 – ročných a starších dospelých významný pokles titra protilátok proti tomuto ochoreniu. V súčasnom svete poznačenom migráciou je väčšie riziko nakaziť vzdušnou nákazou diftérie nielen pri vycestovaní do krajín s jej endemickým výskytom, ktorými sú takmer celá Ázia, Afrika a Južná Amerika . V dôsledku poklesu zaočkovanosti od 90 – tych rokov boli evidované epidémie záškrtu s úmrtiami aj na Ukrajine a v Lotyšsku .
Tetan, záškrt, proti čomu je ešte dobré sa dať zaočkovať?
- Lekári odporúčajú aj preočkovanie proti čiernemu kašľu. Je to z dôvodu, že od roku 2010 sú každoročne laboratórne potvrdené prípady tohto ochorenia najmä u mladých dospelých a potom u osôb nad 50 rokov. Najvyšší počet ochorení je nielen na Slovensku evidovaný u detí do jedného roka.
U dospelých osôb čierny kašeľ môže prebiehať nielen pod príznakmi vysiľujúcich záchvatov kašľa, ale môže mať aj ľahší priebeh, ktorému dospelý nevenuje pozornosť . U malých detí môže mať čierny kašeľ fatálny priebeh. Preto vo viacerých vyspelých krajinách zaviedli tzv. bariérové očkovanie dospelých proti čiernemu kašľu na zabránenie prenosu ochorenia na novorodencov.
Sú v dospelom veku aj ďalšie povinné očkovania ?
- Ide o širší zoznam očkovaní, ktoré delíme na povinné a odporúčané .Očkovanie samotného tetanu je indikované v povinnom režime pri úrazoch, kontaminovaných poraneniach a pri nehojacich sa ranách pretože tieto osoby sú vystavené zvýšenému nebezpečenstvu nákazy na tetanus.
Povinné u dospelých je očkovanie proti vírusovému zápalu pečene typu B u pacientov pripravovaných na dialýzu a ďalších osôb v zmysle vyhlášky. Proti chrípke a pneumokokovým invazívnym ochoreniam sa povinne očkujú ľudia umiestnení v zariadeniach sociálnych služieb. Medzi odporúčané očkovania patrí v našich podmienkach aj očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.
Existujú povinné alebo odporúčané očkovania aj pri cestách do zahraničia ?
- Podľa krajiny a aktuálnej epidemiologickej situácie sú preventívne očkovania do zahraničia v režime povinnom aj v odporúčanom. Poradenstvo o očkovaní môžu individuálne poskytnúť aj naši odborní pracovníci.