TRNAVA. Pozastaviť výkon uznesenia mestského zastupiteľstva sa uplynulý týždeň rozhodol primátor Trnavy Peter Bročka (Lepšia Trnava). Svoje právo uplatnil po tom, ako cez mestský parlament prešlo povolenie spracovania zmeny územného plánu na piatich pozemkoch v IBV Kamenný mlyn.
Dvojica investorov, Andrej Hronček a Peter Martiš, tu požiadala o zmenu funkčného využitia územia z rodinných domov na polyfunkciu v zónach nízkopodlažnej zástavby. Ich zámerom je vybudovať na pozemkoch medzi dvomi cestami kaviareň s detským ihriskom, vysadiť stromy a poskytnúť priestory pre ďalšie obchody a služby. Tie by mali slúžiť pre viac ako dvetisíc obyvateľov, ktorí našli a nájdu svoj nový domov za koľajnicami.
Primátor však argumentuje, že podnikateľom ani dnes nič nebráni v tom, aby najviac polovicu svojho rodinného domu zmenili na malé potraviny, kaderníctvo alebo drogériu.
Bez ústupkov
Nepodpísať uznesenie zastupiteľstva a pozastaviť tak jeho výkon môže primátor len v prípade, že toto uznesenie odporuje zákonu alebo sa domnieva, že je pre mesto nevýhodné. Práve druhý dôvod má byť ten, na základe ktorého Bročka konal.
„To, že investor, ktorý je vlastníkom jedného z pozemkov, by chcel zväčšiť koeficient možnej zastavanosti tohto územia, nepovažujem za pre mesto výhodné a celkovo prospešné tejto lokalite. Argument, že tam nič nie je, nie je opodstatnený, pretože už teraz tam niečo byť môže,“ povedal Bročka.
Ten by podľa vlastných slov najradšej v Kamennom mlyne nič nestaval, musí však žiť v realite, ktorú zdedil. „Nie som ochotný robiť už ďalšie ústupky voči obchodu a externej polyfunkcii v Kamenáči. Pre drobné služby nie je vôbec potrebné meniť územný plán. Je to záchranná brzda, aby sa do tohto územia nedostalo niečo, čo nezodpovedá definícii drobných služieb,“ vyjadril sa primátor.
Zbytočná panika
Andrej Hronček a Peter Martiš tvrdia, že okolo ich zámeru v Kamennom mlyne sa strhla zbytočná panika. Ľudia na sociálnych sieťach a v diskusiách hovoria o rúbaní stromov a barbarstve na prírode, vznikla dokonca internetová petícia s názvom Kamenáč si nedáme!, ktorú už podpísalo viac ako tritisíc ľudí.
„Hystéria, ktorá sa strhla, je úplne zbytočná. My nechceme meniť lesopark na hypermarket alebo rúbať stromy. Máme záujem zmeniť územný plán na piatich pozemkoch z celkového počtu 230, ktoré sú dnes holé a určené na výstavbu rodinných domov,“ vysvetľujú investori.
Pri dodržaní všetkých regulatívov, ktoré im ukladá legislatíva i územný plán, im na samotné prevádzky ostane asi 700 metrov štvorcových, rozdeliť ich chcú do dvoch budov.
„Musíme počítať s parkovacími miestami, uličnou čiarou, ochranným pásmom budúceho obchvatu a množstvom ďalších vecí. Nie je možné postaviť tu žiadne Tesco, ani prevádzky náročné na zásobovanie,“ vysvetľuje aj architekt, ktorý spracoval prvé vizualizácie možných polyfunkčných budov.
Navrhované sú ako dvojpodlažné, pri príjazde od Kamennej cesty tu dominuje detské ihrisko so vzrastlými stromami a kaviareň s letnou terasou. Menšia z budov je veľkosťou porovnateľná s okolitými rodinnými domami, investori zvažujú, že by nechali ľudí z lokality hlasovať, aké prevádzky by tu chceli.
„Uvažujeme nad lekárňou, jazykovou školou a priestorom pre škôlku,“ doplnil Peter Martiš.
Chcú znovu pred poslancov
Ak by sa investori rozhodli, že svoju žiadosť o povolenie spracovania zmeny územného plánu opakovane nepodajú, môžu na piatich predmetných pozemkoch s celkovou výmerou takmer 2200 metrov štvorcových postaviť päť samostatných rodinných domov, ktoré môžu mať na prízemí prevádzky obchodu a služieb a na poschodí bytovú časť.
„Je tu však podmienka, že prevádzka nemôže v plnom rozsahu nahradiť funkciu bývania v rodinnom dome a môže byť len doplnkom k bývaniu na predmetnom pozemku. Na základe toho je možné stanoviť, že plochy na podnikanie nemôžu prekročiť polovicu celkovej výmery úžitkovej plochy domu,“ hovorí Peter Purdeš, vedúci úseku urbanisticko-architektonickej koncepcie mestského úradu.
Takúto možnosť vzhľadom na veľkosť jednotlivých pozemkov však investori odmietajú, na jednu prevádzku by im tak totiž odhadom zostalo 50 metrov štvorcových čistej podlahovej plochy. „Napríklad pri kaviarni treba počítať s jedným parkovacím miestom na osem stoličiek, skladmi, kanceláriou, sociálnymi zariadeniami zvlášť pre zamestnancov a pre hostí a aj so zázemím pre zamestnancov,“ vysvetľuje autor návrhu.
Hronček s Martišom sa aj preto rozhodli, že to pred poslancami skúsia znova. Na prelomenie primátorovho veta budú potrebovať 19 hlasov, Bročka však takúto možnosť považuje za nepravdepodobnú. To aj napriek tomu, že väčšina poslancov z Lepšej Trnavy hlasovala na minulom zastupiteľstva za povolenie spracovania zmeny.
„V prvej fáze sme si nechali voľnú ruku, každý sa mohol slobodne rozhodnúť a hlasovať tak, ako je to podľa neho správne. Čakali sme aj, akým spôsobom sa k tomu postavia ostatní poslanci. Pokiaľ investori budú žiadať o opätovné prerokovanie v zastupiteľstve, je možné, že sa pokúsime aj v klube nájsť jednotné stanovisko. V tejto chvíli vnútorne trvám na svojom, že túto zmenu územného plánu nepovažujem za šťastnú a výhodnú pre mesto,“ uzavrel Bročka.