TRNAVA. Železničnému priecestiu (ŽP) na Kamennej ceste chýbajú mechanické zábrany. Že by ich tam bolo treba, tvrdia aj viacerí diskutujúci Trnavčania na našom facebook-u. Priecestie je dosť frekventované, vzhľadom na ďalšiu plánovanú výstavbu rodinných domov tam doprava bude iba rásť.
Niektorí píšu aj o tom, že keď svieti slnko, svetlá na semafore nevidno. Podľa Evky by mali byť závory v dnešnej dobe samozrejmosťou na každom priecestí.
Šoféri chodia aj na červenú
Na Kamennej ceste je aj najväčší trnavský cintorín, sídli tu aj správa pohrebísk (SP).
„Z nášho pohľadu sú tu závory určite potrebné, hlavne z bezpečnostného hľadiska,“ napísala Michaela Šípošová Rigová z kancelárie SP.
Od návštevníkov cintorína vraj doteraz žiadne sťažnosti ohľadne priecestia nezaevidovali.
„Už viackrát sa tu stalo, že výstražné svetlo blikalo na červeno a vlak stále neprichádzal. Niektorí nedočkaví šoféri červenú po chvíli ignorovali. Ak by tam boli závory, nestalo by sa to,“ dodala.
To, že závory by boli predsa len bezpečnejšie, si myslí aj inštruktor trnavskej autoškoly Mochito. „Závory by na tomto priecestí určite mali byť. Je veľmi frekventované, či už vodičmi motorových vozidiel, ale hlavne teraz v letnom období chodcami a cyklistami,“ zhrnul Vladimír Mochňacký.
Zábrany prechodcov a cyklistov
Po Kamennej chodia do Kamenného Mlyna stovky cyklistov, korčuliarov či bežcov. Často so slúchadlami na ušiach a v plnej koncentrácii na svoju aktivitu. Aj pre nich tam ešte v roku 2014 mesto vybudovalo zábrany, červeno-biele zábradlia tam pribudli v rámci prepojenia cyklochodníkov na Kamennej a T. Vansovej.

„Pred spracovaním zadania prebiehali viaceré rokovania gestora dopravy so ŽSR. Dospelo sa k záveru, že pre vybudované mechanické zábrany budú cyklisti opatrnejší a pri prechode cez priecestie zostúpia z bicykla,“ povedala ešte pred dvomi rokmi Jana Gmitterová z referátu komunikácie mesta Trnava.
Na prichádzajúci vlak upozorňuje výstražné signalizačné zariadenie. Podľa našich informácii, denne tadiaľ prejde priemerne 22 osobných vlakov v oboch smeroch a 6 nákladných. Počas víkendov je ich o niečo menej. Zo železníc sme sa dozvedeli, že dané priecestie bolo vybudované v zmysle schválenej projektovej dokumentácie a plne vyhovuje platným predpisom a normám Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
„Upozorňujeme, že k dopravným nehodám na priecestiach dochádza len v dôsledku nedodržiavania platných zákonov a predpisov užívateľmi cestnej komunikácie,“ doplnila Ivana Popluhárová z odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ŽSR.

ŽSR tvrdia, že je bezpečné
Podľa jej slov je ŽP na Kamennej bezpečné. V minulom roku sa tu nestala žiadna nehoda. Poslednú zaevidovali ešte koncom roka 2012, smrteľnú pred vyše desiatimi rokmi. Minulý rok tam síce zahynul 56-ročný Trnavčan, podľa vyšetrovania polície však išlo o samovraždu.
Podľa zákona o dráhach závory však nemusia osadiť iba železnice. „Doplnenie svetelného priecestného zabezpečovacieho zariadenia závorami zabezpečuje ten, z koho podnetu k tomuto stavu dochádza,“ píše sa v zákone. Napríklad, ak mesto ako správca pozemnej komunikácie uzná za vhodné, že by na Kamennej mali byť závory, tak tam budú. „V prípade doplnenia PZZ závorami musí byť na úpravu zabezpečovacieho zariadenia vypracovaná a schválená projektová dokumentácia,“ doplnila Popluhárová. Tú musí vypracovať oprávnená osoba, ktorú schvália ŽSR. „Práce na úprave môže vykonávať len zhotoviteľ, disponujúci náležitým oprávnením na výkon prác na železnici,“ uzavrela Popluhárová.
„V prípade potreby bude mesto zvažovať aj túto možnosť, no primárne je za priecestie a bezpečnosť zodpovedná ŽSR,“ odpovedal Pavol Tomašovič, hovorca mesta. Podľa našich informácií by inštalovanie závorového systému na tomto priecestí vyšlo približne 50-tisíc eur.
Nedozvedeli sme sa
To, prečo na ďalších priecestiach na tejto trati v rámci Trnavy, teda na Ružindolskej, Suchovskej a Trstínskej, rampy sú a na Kamennej chýbajú, sme sa priamo nedozvedeli.
„Súčasný spôsob zabezpečenia priecestí bol prerokovaný i s dotknutými orgánmi štátnej správy, ako okresný dopravný inšpektorát. Pre uvedený spôsob zabezpečenia bolo vydané rozhodnutie Úradu pre reguláciu železničnej dopravy Bratislava, v súčasnosti Dráhový úrad rezortu dopravy,“ odpovedala na otázku Popluhárová.