TRNAVA. Na Trnavskej univerzite (TU) druhým, záverečným dňom pokračovala medzinárodná študentská súťaž v simulovanom súdnom spore v azylovom práve.
Desať súťažných tímov z Belgicka, Českej republiky, Holandska, Poľska, Slovinska, Slovenska a Ukrajiny sa zapojilo do druhého ročníka podujatia. Finále sa uskutočnilo na Okresnom súde v Trnave, kde si študenti vyskúšali vystupovanie v skutočnej súdnej sieni.
Súťaž je venovaná fiktívnemu prípadu utečenky zo Sýrie, zadržanej v jednej z krajín Európskej únie, ktorá má byť vrátená do Turecka. "Prípad sme chceli čo najviac priblížiť realite v Európe, aby si študenti vyskúšali argumentáciu v situácii, ktorá by sa mohla odohrať aj v súčasnosti na základe dohody medzi Európskou úniou a Tureckom," povedala Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva, ktorá spolu s Právnickou fakultou TU súťaž organizuje.
Do programu bol zaradený aj verejný diskusný panel s názvom Ľudskoprávne výzvy takzvanej utečeneckej krízy pohľad sudcov, právnikov a expertov. "Chceli sme poskytnúť verejnosti, študentom, expertom a akademikom možnosť diskutovať o téme migrácie a utečenectva s uznávanými svetovými odborníkmi a ponúknuť tak objektívny a odborný pohľad na tieto aktuálne otázky," uviedla Števulová. Pozvanie na diskusiu prijal Špeciálny spravodajca OSN pre ľudské práva migrantov François Crépeau, čestný predseda Medzinárodnej asociácie azylových sudcov Sebastiaan de Groot, Dina Hadad zo Sýrie, právnička Gruša Matevžič z Maďarského helsinského výboru a advokát z Veľkej Británie Adrian Berry.
Verejný diskusný panel sa uskutočnil v knižnici na právnickej fakulte. Medzinárodný simulovaný súdny spor v azylovom práve 2016 finančne podporilo Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Slovenskej republike. Na organizácii diskusného panelu sa podieľalo Veľvyslanectvo Kanady v Slovenskej republike.