TRNAVA. Nová City Arena priniesla aj niekoľko dopravných zmien v jej okolí. Jednou z nich je semafor na Hlbokej pod novou lávkou vedúcou do nákupného centra. Svetelná signalizácia tam funguje ako pohodlnejšia, v čase špičky často aj ako jediná možnosť, ako sa dostať z Hlbokej do centra, respektíve z Halenárskej sa znova zaradiť do premávky.
Červená vraj obmedzuje plynulosť
Prednedávnom pribudol na našom redakčnom „Riešime za vás“ podnet od Tomáša V. „Chcem sa spýtať, či by sa svetelná križovatka pod nadchodom od zimného štadióna k CA nedala prerobiť na dopravou riadenú križovatku.“
Podľa jeho slov často totiž dochádza k tomu, že na semafore na hlavnom ťahu na Hlbokej ulici svieti červená, hoci v odbočovacom pruhu na Hlbokej či na priechode pre chodcov nikto nie je. „Červená úplne bezdôvodne a prerušuje plynulosť dopravy,“ popisuje Tomáš. Miesto sme prešli viackrát počas dňa v priebehu týždňa, aby sme zistili, že červená skutočne niekedy zbytočne brzdí dopravu na Hlbokej.
Svetelnú signalizáciu v Trnave nadstavuje firma Siemens, zmeny môžu robiť iba na základe požiadavky dopravnej polície či mestského úradu. S podnetom sme sa obrátili najskôr na policajtov.
V súčasnosti prebieha čiastočná obnova svetelnej križovatky Spartakovská - Kollárova. V rámci nej nainštalujú aj snímače intenzity dopravy. „Po ukončení rekonštrukcie, čo by malo byť asi o dva týždne, bude aj križovatka pod lávkou optimalizovaná a jednotlivé semafory budú vzájomne zosúladené aj na základe intenzity premávky,“ doplnila Martina Kredatusová, krajská policajná hovorkyňa.
Dynamický systém riadenia dopravy
Hovorca radnice Pavol Tomašovič nám taktiež potvrdil, že svetelnú signalizáciu pod lávkou budú po rekonštrukcii blízkej križovatky meniť. „Križovatka prejde do plne dynamického systému. Dokončia sa detekčné slučky, ktoré budú reagovať na aktuálnu zaťaženosť,“ pokračoval Tomašovič. Časový harmonogram semaforov v Trnave nadstavuje spoločnosť Siemens, firma Wofis zasa vykonáva nevyhnutnú údržbu, ako napríklad výmenu žiaroviek či natieranie stĺpov. Prestaviť semafor je vraj náročná záležitosť. Nie softvérovo, ale administratívne.
Vyjadriť sa a súhlasiť musia viaceré inštitúcie. Medzičas alebo dĺžku zeleného signálu je možné meniť iba na základe požiadavky dopravnej polície či mestského úradu.