SMOLENICE. Do projektu sa zapojilo svojimi prácami 1000 školákov s príbehmi o tom, čo by dospelí nemali robiť deťom.
Súťažné práce poskytli bohatý súbor výskumných dát, ktoré odhalili, ako deti veľmi ťažko prežívajú nezhody rodičov, že nechápu rozchody/rozvody, ako podliehajú sebaobviňovaniu, keď ich opustí jeden z rodičov, že trpia nedostatkom lásky. "Viacero príbehov bolo o šikanovaní medzi deťmi a vzťahoch, ktoré si deti prinášajú z rozhádaných rodín. Poviedky boli veľmi dojemné, odkazy detských autorov boli vyzretejšie ako spôsob života mnohých dospelých okolo nich," uviedol Jozef Tinka, viceprezident Rady pre práva dieťaťa - Slovenská republika (RpPD-SR) so sídlom v Trnave, ktorá bola vyhlasovateľom súťaže. Jej víťazov vyhlásili dnes v Kongresovom centre Slovenskej akadémie vied na zámku v Smoleniciach pri Trnave počas konferencie Megatrendy a médiá 2016.
V kategórii do 10 rokov získala prvé miesto Radka Benčová z Levíc, druhá bola Rebeka Tóthová zo Sirníka v okrese Trebišov a tretí Jakub Bielený z Ružomberka. V kategórii starších žiakov zvíťazila a cenu Krištáľová lastovička si odniesla Nikola Hrušková z Novej Bystrice-Vychylovky v okrese Čadca, na druhom mieste skončila Lea Minárová z Tesárskych Mlynian v okrese Zlaté Moravce a na treťom Patrik Turcsek zo Želiezoviec v okrese Levice. Zvláštnu cenu poroty udelili Alžbete Horeckej z Vrútok.
"Na vyhodnotení súťažných prác sa podieľalo temer 30 akademikov, pedagógov, sociálnych pracovníkov, novinárov a iných odborníkov," priblížil priebeh projektu Jozef Tinka. RpPD-SR na ňom spolupracovala s Fakultou masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Za prínos súťaže Práva detí očami detí organizátori považujú skutočnosť, že vôbec po prvý raz dostali deti priestor, aby nahlas pomenovali v akom prostredí žijú, aby odkázali dospelým, že iné vravia a iné žijú a pre svojich potomkov sú neraz nedobrým príkladom. Publikácia Deti nahlas bude slúžiť ako učebná pomôcka pri vzdelávaní o právach detí.