TRNAVA. Takmer 2200 metrov štvorcových pozemkov, ktoré sú dnes určené pre výstavbu rodinných domov v lokalite Kamenný mlyn, by ich vlastníci radi zmenili na plochu pre vybavenosť.
Pod vedením vysokého napätia, medzi dvomi cestami, by tak mohla vyrásť napríklad polyfunkčná budova s obchodmi a službami, alebo aj menší supermarket.
O povolenie spracovania zmeny územného plánu požiadali majitelia pozemkov, poslanci ich žiadosti vyhoveli a budúci investori sa tak môžu pustiť do spracúvania konkrétnych návrhov.
Ak by zmena územného plánu v budúcnosti cez zastupiteľstvo prešla, cesta, ktorá mala pôvodne slúžiť len ako prístupová do obytnej zóny, by sa zmenila nielen na zásobovaciu, ale pri ceste za nákupmi a službami by ju využívali aj obyvatelia domov Za traťou či Bieleho kostola .
Jej križovanie s chodníkom pre chodcov, cyklistov a korčuliarov, ktorý vedie cez lesopark, by tak mohlo byť ešte viac problémové.
Proti boli len piati
Povolenie spracovania zmeny územného plánu prešlo minulý týždeň v zastupiteľstvo pomerne hladko. Ešte pred ním vystúpil v pléne viceprimátor Matej Lančarič (NEKA), ktorý verejne vyhlásil, že tento návrh nepodporí.
„Developerom a majiteľom pozemkov nič nebráni v tom, aby drobnú občiansku vybavenosť mohli realizovať aj v rodinných domoch. Ktokoľvek si tam môže otvoriť malé potraviny či drogériu, tak ako je to v iných lokalitách. Ak sem pustíme občiansku vybavenosť, môže sem prísť napríklad menšie obchodné centrum. Bude to len ďalšie zaťaženie pre cestu, ktorá preťala lesopark, pre ľudí, ktorí túto lokalitu navštevujú, to bude ďalšie obmedzenie a tým, ktorí tu majú domy a pozemky, vyrastie za plotom parkovisko a nehnuteľnosť sa im za pochodu znehodnotí,“ povedal Lančarič.
Ten upozornil aj na to, že náporu áut už dnes len s ťažkosťami odoláva ulica Terézie Vansovej, ktorú musí mesto rozšíriť o ďalší jazdný pruh.
Na jeho vystúpenie reagoval spravodajca materiálu a podpredseda stavebnej komisie Jozef Pobiecký. Ten s Lančaričovými argumentmi nesúhlasil, budúca polyfunkcia by podľa neho slúžila aj ako bariéra od lesoparku.
„Stavebná komisia tento návrh jednomyseľne schválila. Investor, ktorý stavia cez cestu, tu má schválenú aj polyfunkciu, títo o ňu požiadali dodatočne. Chcú tu dorobiť vybavenosť, ktorá chýba,“ povedal Pobiecký (SDKÚ).
Väčšina poslancov svoj názor vyjadrila v hlasovaní, proti návrhu boli okrem Lančariča už len Marek Neštický, Peter Šujan, Martin Uhlík a Veronika Virágová.
Nič tam nie je
V dotyku s lokalitou Kamenný mlyn je už dnes obývaná zóna Za traťou. V piatich stovkách domov tu žije asi dvetisíc obyvateľov, ich počet sa po kompletnej dostavbe a zabývaní IBV Kamenný mlyn takmer zdvojnásobí.
Za nákupmi, službami, prácou, vzdelaním a zábavou však musia dochádzať do Trnavy. V malom satelite totiž okrem rodinných domov nič nie je. Práve na to poukázal aj zástupca investorov, ktorí chcú polyfunkciu neďaleko cintorína vybudovať.
„Sami v tejto lokalite bývame a pre občanov tu nie je vôbec nič. Našim cieľom je postaviť tu maximálne dvojpodlažnú občiansku vybavenosť s kaviarňou, večierkou, kozmetickým salónom, posilňovňou či ihriskom, ktorá bude slúžiť pre ľudí v tejto lokalite,“ povedal na zastupiteľstve.
Poukázal aj na to, že pozemky, na ktorých by radi územný plán zmenili, pre výstavbu rodinných domov vhodné nie sú a na tento účel sa ich developerom predať nepodarilo.
Do debaty sa zapojil aj poslanec Bystrík Stanko (Smer), ktorý Za traťou býva. „Najbližší obchod máme na Okružnom námestí. Keď chcem ráno kúpiť rožky, musím sadnúť do auta a urobiť nejakú cestu. Doprave by možno práve pomohlo, keby obyvatelia mohli nakupovať v pešej vzdialenosti,“ povedal Stanko.
Nepodpíše?
K rozhodnutiu poslancov v prípade Kamenného mlyna sa na tlačovej konferencii po zastupiteľstve vyjadril aj primátor Peter Bročka (Lepšia Trnava). Ten si podľa vlastných slov chce nechať vysvetliť ešte niekoľko technických záležitostí a potom sa rozhodne, ako bude postupovať.
„Mám jednu ručnú brzdu. Už ju držím, ale ešte som ju nezatiahol. Premýšľam nad pozastavením výkonu uznesenia,“ povedal Bročka.
Tento inštitút môže primátor podľa zákona využiť v prípade, ak je prijaté uznesenie pre obec zjavne nevýhodné alebo odporuje zákonu. Neznamená to však, že je uznesenie zrušené – na to je potrebná trojpätinová väčšina hlasov všetkých poslancov.