TRNAVA. Od 1. novembra minulého roku svieti na webovej stránke Trnavského samosprávneho kraja tlačidlo eGov – Elektronické služby. Projekt, na ktorý išli peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátneho rozpočtu i rozpočtu kraja, stál takmer 4,5 milióna eur. Je súčasťou informatizácie spoločnosti a budovania eGovernmentu na Slovensku, stále však nie je dotiahnutý.
Obyvateľom i firmám má poskytovať informácie a umožniť elektronické podania v desiatich oblastiach, cez dopravu, kultúru, sociálne služby, školstvo, šport,územné plánovanie a ochranu životného prostredia, financie a rozpočet až po zdravotníctvo.
Viaceré podstránky však nefungujú a ľudia na nich avizované informácie hľadajú márne.
Komplikované hľadanie a chýbajúce dáta
Pre zistenie, ktorá lekáreň má pohotovosť, je klikanie na eGov zbytočné. Pohotovostné služby jednoducho nie je možné vyfiltrovať, systém vytrvalo hlási „Žiadne záznamy“. Dostať sa k nim však dá po kliknutí na „Zdravotníctvo“ v ľavom menu. Táto ikona je však nepomerne menšia a umiestnená nižšie ako spomínaný eGov. Menej počítačovo zdatný a vytrvalý používateľ sa tak k informáciám nemusí ani prepracovať.
V systéme tiež zatiaľ chýbajú napríklad informácie o návrhu rozpočtu a záverečného účtu VÚC, v podstate nefunkčná je takmer celá sekcia s názvom Všeobecná vnútorná správa. Tá má zverejňovať napríklad zápisnice zo zasadnutí zastupiteľstva či z hlasovania poslancov.
Posledných šesť hlasovaní tu však nenájdete, najbližšie dostupné je hlasovanie zo 17. júna minulého roku, zverejnené bolo 16. januára. O niečo lepšie sú na tom zápisnice zo zasadaní, okrem prvého tohtoročného rokovania sú ostatné dostupné.
Jednoduchšia administratíva
To, čo v novej službe eGov funguje, sú elektronické podania. Cestu na úrad si tak môžu ušetriť napríklad autobusoví prepravcovia pri schvaľovaní cestovných poriadkov, rôzni žiadatelia o dotácie či príspevky alebo obyvatelia, ktorí chcú pripomienkovať napríklad rozpočet, záverečný účet, nahlásiť problémy na cestách II. a III. triedy alebo podať návrhy na zlepšenie.
„Zavedením elektronických služieb nezaniká povinnosť Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) prijímať podania v písomnej forme. TTSK sprístupnením elektronických služieb pre občanov a podnikateľov ponúka iba elektronickú alternatívu voči písomnému podaniu. Zjednodušenie nie je len na strane TTSK v podobe elektronického prijatia podania, automatického zaevidovania podania do systému, elektronického obehu dokladov v procese vybavovania a elektronického schvaľovania v tomto procese, ale aj na strane občana, ktorému je poskytnutá možnosť podať podanie prakticky 24 hodín denne sedem dní v týždni,“ napísal hovorca TTSK Patrik Velšic.
Ten upozornil aj na to, že ak sa pri podaní vyžaduje od občana alebo podnikateľa predložiť doklady z iných verejných inštitúcií , tak tieto informačný systém doplní prostredníctvom vybudovaných integračných prepojení sám.
„Občan za takto automaticky doplnené informácie neplatí žiadne poplatky, príkladom je výpis z registra trestov. V prípade elektronického podania sú tiež správne poplatky nižšie ako pri papierovom podaní,“ doplnil hovorca.
Ľudia zatiaľ klikajú málo
Od 1. januára do 10. marca tohto roku boli stránky elektronických služieb na webe www.trnava-vuc.sk zobrazené spolu 36 336 krát, počet unikátnych návštevníkov ani elektronických podaní zo štatistík, ktoré našim novinám poskytol Úrad Trnavského samosprávneho kraja, zrejmý nie je.
Čo sa však dá z čísiel vyčítať, je záujem o jednotlivé položky. Ľudia najčastejšie hľadali informácie o poskytovateľoch sociálnych služieb (16 280 zobrazení), termínoch zasadnutí krajského zastupiteľstva (8066 zobrazení) a o prijímateľoch a výškach dotácií na šport (4520 zobrazení).
Na väčšinu položiek, ktoré eGov ponúka, však za celý tento čas neklikol ani jeden človek.