TRNAVA. Nové vedenie mesta má za sebou prvý kompletný rok vlády. Poslanci pracovali s rozpočtom, ktorý schválila ešte bývalá garnitúra, upravovali ho spolu štyrikrát. V porovnaní s pôvodne schváleným rozpočtom boli bežné príjmy mesta vyššie o takmer tri milióny eur, bežné výdavky sa držali približne na jeho úrovni.
Mestskej kase pomohli predovšetkým podielové dane, nezanedbateľným príjmom do rozpočtu boli vlani tiež daň z nehnuteľnosti, z výberu poplatku za uloženie odpadu, z úhrad za dočasné parkovanie, za pokuty, z nájomného a z odvodu z hazardných hier.
Naopak, kapitálové príjmy sa podarilo naplniť len na polovicu neupravovaného rozpočtu. Dôvodom boli podľa záverečného účtu najmä nižšie príjmy z predaja majetku. Svoj podiel na tom majú predovšetkým neúspešné obchodné verejné súťaže na predaj pozemkov v lokalite Kočišské.
Viac ako milión eur radnica ušetrila na kapitálových výdavkoch, z dôvodu nevhodných klimatických podmienok a zdĺhavého verejného obstarávania neboli totiž niektoré investičné akcie realizované, prípadne dokončené.
Výsledkom rozpočtového hospodárenia Trnavy za uplynulý rok je suma viac ako 4,5 milióna eur. Tá je navrhnutá na pridelenie do rezervného fondu.
Iné priority
Rozdiely medzi pôvodne schváleným rozpočtom a skutočnosťou asi najviac vidieť v kapitálových výdavkoch v doprave. Viaceré investičné akcie, ktoré bývalé vedenie na rok 2015 naplánovalo, totiž z rozpočtu z rôznych dôvodov vypadli.
Celkom nové riešenie a projektovú dokumentáciu si vyžaduje plánované rozšírenie Hospodárskej ulice. Na preferenčný pás pre autobusy bolo v pôvodnom rozpočte vyčlenených 110-tisíc eur, pri aktualizácii sa s nimi už nepočítalo.
Podobný prípad je aj rekonštrukcia Kukučínovej ulice, na ktorú bolo v pôvodnom rozpočte 400-tisíc eur. Vybraný projektant však navrhol také varianty riešenia, s ktorými obyvatelia ulice nesúhlasili. Nové vedenie mesta na základe ich požiadaviek rekonštrukciu stoplo a v tomto roku uskutoční dopravnú štúdiu organizácie dopravy v širšom okolí, ktorá bude podkladom pre konečný variant dopravného režimu.
Najviac plátali v okolí centra
Bežné výdavky v doprave, ktoré išli predovšetkým na opravy ciest, parkovísk a chodníkov, boli naopak vyššie ako pôvodne plánované.
Mesto vlani opravilo 16.412 metrov štvorcových ciest a parkovísk v celkovej sume viac ako 532-tisíc eur. Najviac peňazí išlo na vyspravenie výtlkov a poklesnutých komunikácií v mestskej časti Stred (169-tisíc eur), nasledovala mestská časť Západ (121-tisíc eur). Najmenej peňazí minula radnica v mestskej časti Modranka (30-tisíc eur).
Mestu nestačilo ani pôvodne schválených 150-tisíc na opravy chodníkov. Sumu prekročilo dvojnásobne, najviac z nej ukrojili opravy na sídlisku Linčianska (97-tisíc eur) a na Prednádraží (91-tisíc eur).
Viac na školstvo a osvetlenie
V porovnaní s pôvodne schváleným rozpočtom šetrilo mesto takmer vo všetkých kapitolách. Výnimku tvorili výdavky na verejné osvetlenie a školstvo a vzdelávací systém.
Mesto vybudovalo o takmer štyristo svetelných bodov viac ako bolo pôvodne plánovaných, vymenilo a modernizovalo tiež 240 svietidiel v celkovej sume 193-tisíc eur.
Drahšia bola aj prevádzka škôl a dotácie pre neštátne školy a školské zariadenia, viac peňazí tiež išlo do opráv a rekonštrukcií jednotlivých mestských vzdelávacích inštitúcií.