TRNAVA. Severná veža mestského opevnenia, ktorú by rada postavila spoločnosť North Tower spolu s parčíkom, polyfunkciou a parkoviskom, dostáva finálnu podobu.
Projekt, starý viac ako desať rokov, odkúpil nový investor a rozhodol sa územie na križovatke ulíc Rybníková a Hlboká riešiť komplexne. Spolu s projektom získal aj stavebné povolenie na vežu, aktuálne čaká na právoplatné stavebné povolenie na zvyšok svojho zámeru.
„Momentálne sme v intenzívnej komunikácii s rôznymi úradmi a inštitúciami. Čakáme na rozhodnutia a spolu s pamiatkarmi finalizujeme vizuál veže,“ povedala architektka Kristína Riečičiarová.
Podľa jej slov príde v projekte k drobným zmenám, tie sa budú týkať predovšetkým dispozičného riešenia. „Každý náš krok konzultujeme s pamiatkovým úradom. Ten tu má prvé aj posledné slovo,“ povedala Riečičiarová.

Zatiaľ nechcela odhadovať, kedy by sa do výstavby mohol investor pustiť. Všetko vraj závisí od doručenia stanovísk jednotlivých úradov.
Pribudla iluminácia
Novinkou, o ktorej sa pri predstavení projektu vlani v lete nehovorilo, je iluminácia hradieb. Tá zapadá do novej koncepcie mesta, ktoré chce práve stredoveké opevnenie dostať do popredia.
Investor tak v stavebnom konaní žiada o povolenie na vybudovanie troch stožiarov s reflektormi, ktoré by túto časť hradobného múru mali osvetľovať.
North Tower tiež upresnilo počty stromov a parkovacích miest. Z verejnej vyhlášky dostupnej na internetovej stránke mesta vyplýva, že zeleň bude na celkovej ploche takmer deväťsto metrov štvorcových a investor vysadí celkovo pätnásť nových stromov.
Väčšina z nich bude situovaná na ploche novovzniknutého parčíka smerom ku križovatke a Hlbokej ulici, jeden vo vstupnom priestore a tri medzi navrhovanou polyfunkciou a Rybníkovou ulicou.
Investor tiež počíta s výstavbou parkoviska s 26 parkovacími miestami.
Veža bude iná
Asi najambicióznejšou časťou projektu je plánovaná dostavba severnej veže opevnenia. Tá samotná má stáť asi 390-tisíc eur, jej neoddeliteľnou súčasťou je aj želiarsky domček, z ktorého je vstup na vyššie poschodia.
Kým pôvodné projekty tu počítali s trojpodlažnou kaviarňou s kapacitou asi sedemdesiat miest, nový investor by rád jej jednoúčelové využitie zmenil.
„Dole by bola kaviareň alebo vináreň so vstupom zvonka a prípadnou terasou. Vyššie podlažia by mohli byť využívané na prenájom ako výstavný priestor,“ povedala vlani v júni našim novinám Riečičiarová.
Tá zdôvodňuje aj to, prečo má zakončenie veže vyzerať inak, ako sú Trnavčania zvyknutí. Namiesto šikmej strechy je tu totiž plánovaná rovná s presklením.
„Projektu predchádzalo niekoľko desiatok rokov pamiatkového prieskumu. Zo zachovaných litografií sa nedá usúdiť, ako veža reálne vyzerala. Je preto nemožné zrekonštruovať ju podľa historických prameňov,“ hovorí Riečičiarová s tým, že novo-tvar je pri obnove pamiatok rovnocenný s historickou replikou a absolútne legitímny.
Investor sa tiež rozhodol rešpektovať názor odbornej verejnosti, ktorá tvrdí, že presklené zakončenie a plochá strecha veže odkazuje na niečo, čo nevieme, ako vyzeralo.