TRNAVA. Nesením drevených krížov mestom si veriaci v Trnave na Veľký piatok pripomenuli utrpenie a smrť Ježiša Krista. Sprievody zo štyroch mestských častí Družba, Prednádražie, Tulipán a Kopánka sa stretli na Trojičnom námestí. Tu všetky štyri kríže spojili do jedného a spojený sprievod niekoľkých stoviek ľudí putoval na trnavskú Kalváriu.
Dekan trnavskej farnosti Stanislav Vojtko pripomenul, že presne 25. marca 1988 sa konala v Bratislave sviečková demonštrácia, ktorá predznamenala koniec náboženskej neslobody. Ľudia podľa neho tak ako vtedy aj dnes tichým nesením krížov demonštrujú proti zlu v rodinách a v spoločnosti.
"Demonštrujeme aj proti tomu, že stará kresťanská Európa prestáva byť kresťanskou. A iné náboženstvo a iná kultúra sa sem dostáva a chce spôsobiť to, aby sme stratili svoju identitu,“ povedal Vojtko v centre Trnavy. Veriaci si pripomenuli aj Deň počatého dieťaťa, ktorý pripadá na 25. marca.
Kríž je najrozšírenejší kresťanský symbol, ktorý vychádza z dreveného kríža, na ktorý bol podľa Biblie pribitý Ježiš Kristus. Podujatím Via Crucis Tyrnaviensis sa v slovenskom Ríme už viac ako dvadsať rokov začínajú veľkonočné sviatky. Na trnavskej Kalvárii si ľudia mohli uctiť kríž podľa starého jeruzalemského zvyku.
Tam na Veľký piatok všetci mlčky prechádzali pred krížom, hlboko sa pred ním sklonili a bozkávali ho. Podujatie vzniklo na podnet kresťanskej mládeže a kresťanských mládežníckych organizácií ako akt pokánia a svedectvo viery pre veriacich v meste.
V trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa sa dnes konali aj obrady Veľkého piatku, viedol ich trnavský arcibiskup Ján Orosch.