TRNAVA. Výstava pod názvom Iná geometria prezentuje aktuálnu tvorbu dvoch mladých trnavských umelcov, Romana Gajdoša a Martina Kochana, absolventov Pedagogickej fakulty TU v Trnave a Fakulty umení VUT v Brne. Prinášajú odlišný pohľad na geometrické umenie, ktoré je vytvorené zatepľovaním panelákov (Kochan), alebo kancelárskymi potrebami a lepiacimi páskami (Gajdoš).
Vernisáž výstavy sa bude konať v stredu 16. marca o 18. hodine v priestoroch kaplnky trnavskej radnice, verejnosti bude prístupná do 13. apríla.
Martin Kochan (nar. 1981 v Trnave), finalista Ceny Oskara Čepana 2014, sa dlhodobo venuje umeniu vo verejnom priestore, analyticky aj s istou dávkou nadsádzky a irónie operuje v tomto prostredí.
Osobitnú pozornosť venuje motívu panelových domov, panelákových sídlisk a ich trendového zatepľovania (napr. výstavy: Katedrály periférie, GJK Trnava 2010; Zatepľovanie, Žilina 2014; Superkompozície, Photoport Bratislava 2015).
Prezentovaná séria fotografií zachytáva práve detaily zateplených panelákov. Vytvárajú dojem minimalistických, geometrických kompozícií, ktoré intenzívne pripomínajú maliarske tendencie „farebných polí“. Súčasne Kochan prenáša tieto geometrické motívy aj do módnych návrhov ženských šiat.
Pre Romana Gajdoša (nar. 1983 v Trnave), finalistu súťaže VÚB Maľba 2014, je charakteristické médium maľby, kde vytvára štylizované, geometrické tvary a objemy (napr. výstavy: Slovenská geometria 1, Plzeň 2010; Beginer Layer by Layer, Brno 2013; Geo-text, Košice 2014).
V poslednom období sa sústredil na vytvorenie série abstraktných obrazov a koláži, kde prevládala osobitá „byrokratická“ abstrakcia – využívajúca kancelárske materiály (papiere A4, lepky, uhlové papiere, korektory). Postupne rozširoval svoj arzenál vyjadrovacích prostriedkov používaním fólií, lepiacich pások, drobnými zásahmi farbou, zväčšením formátu a pod.
Často sa objavujú aj absurdné situácie – prelepovanie pásky páskou, stopa po korektore, ktorý nezabieľuje a nezatiera chyby, ale ich zvýrazňuje.
Výstava Iná geometria prezentuje živý dialóg dvoch trnavských umelcov, ktorí využívajú neklasické podoby geometrie na vyjadrenie svojich odlišných autorských programov.
Informoval kurátor výstavy Vladimír Beskid.